Aylar öncesinden başlayan, ne paraların harcandığı, savrulduğu, ne vaatlerin verildiği bir seçim furyasını daha geride bıraktık, gösterişli bir partinin bitişine nazır her yerde atılmış, yerlere düşmüş parti flamaları, çer çöp desen yollar görünmüyor, anlaşılan bu hafta en çok iş yine sokak temizlikçilerine düşecek.

Ülke olarak çok önemli bir seçimi geride bıraktık, sonuçlar ise adeta yaklaşan 1 Nisan şakası gibi oldu. İktidar ve Cumhur ittifakı vatandaştan acı bir tokat yedi, deyim yerindeyse direkt kırmızı kart gördü. Kırmızı kartlar havada uçuştu, bir kart da Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, oturduğu altılı masadan, intikam hevesiyle kendince yeni bir yol çizmeye çalışan Meral Akşener’e  geldi. En önemli mesajlardan biri de kuşkusuz Kemal Kılıçdaroğlu’na idi. Seçmenler şunu çok iyi anladı ki, 2023 seçimlerinde Kılıçdaroğlu, CHP’ye oy kazandıramadı, bilakis kaybettirdi.

Seçmen açısından baktığımızda Pazar günkü yerel seçimler, siyasi hayatımızda şimdiden derin bir iz bıraktı. Seçmenler,10 ay önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde parti ismi gözetmeksizin ,beka, güvenlik  ve strateji açısından güvendikleri Erdoğan’ı seçtiler.

2023 seçimleri sonrası ise ülkede maddi anlamda yaşananlar malum. Yukarıdakiler ve sürekli kazananlar hepten memnundu ama kimse, emeklilerin, gençlerin, kadınların, bilhassa mutfakta boş kaynayan tencerelerin hesabını yapamadı. Ve 31 Mart seçimleri güçlü bir mesaj vermek için seçmen adına en uygun fırsat olarak görüldü. Seçmen, şu ana kadar birikmiş olan memnuniyetsizliğin faturasını bu yolla kesti. Türk seçmeninin hassas bir adalet anlayışı vardır; kritik zamanlarda ortaya çıkar ve yaptıkları ince ayarla durumun seyrini her an değiştirebilir. Her ne kadar görmezden gelinse de, vatandaşlarımız, ülke ve siyasetteki gelişmeleri çok iyi takip ediyor ve beklentileri doğrultusundaki tutumlarını da çok net hissettiriyor ve verdikleri mesaj ile “Biz buradayız, bizi yok sayamazsınız ‘’ diyor.

Ahir kelam, bu işlemler çok matematik gerektirmez. Seçmenin mutluluğu, huzuru ve yaşam standardının yüksekliği her daim oyun pusulasını belirler.