Şöyle bir hayat hayal edin: Kimse sizi sabah kalkmaya zorlamıyor. Akşam evde bekleyeniniz de yok, soran ya da karışanınız da. İstediğinizi yapıyor, istemediğinizi yapmıyorsunuz. Buna ne denir peki?

Özgürlük mü? Yoksa yalnızlık mı? Önce özgürlük gibi görünen bu durum bir bakmışsınız yalnızlık oluvermiş.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki. Özellikle sosyal medya kullanan gençler arasında bencillik ve yalnızlık artıyormuş. Araştırmaya göre bu çağda gençler, belirsizlik, güvensizlik, yalnızlık üçgeni içindeler. Bu konular çepeçevre hayatları etkisine almış ve artık bireyin rota çizmesine dahi izin vermeden kendi rotalarında insanları götürür olmuş.

Maalesef tek yaşamın olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz tarafları da karşımıza çıkıyor. Kültürümüze uygun olmayan yaşam tarzları kültüre yabancılaşmayı getiriyor. Tek yaşayanlar arasında alkol ve madde bağımlılığı çok yüksek oranda görülüyor. İşin bu tarafı da var. İntihar riski, depresyon görülme sıklığı artıyor. Avrupa’da şimdilerde aileyi nasıl güçlendiririz diye düşünülüyor, bunun için insanları bir araya getirecek kulüpler kuruyorlar. Batı kurtulma yolu ararken, biz maalesef acı bir şekilde bu tarafa yöneliyoruz.

Bana soracak olursanız tek yaşamak çok akıl karı değil. Tek yaşam daha fazla sorumsuzluk daha dağınık daha düzensiz bir yaşantıyı beraberinde getiriyor. İnsanlarda bir amaçsızlık yaratıyor. Ama aileniz olunca anne bana çocuk yada eşiniz ve çocuğunuzla bir düzen içinde olunca onlarla plan yapıyorsunuz hayatı paylaşarak hem kendinize çeki düzen veriyorsunuz hem hayatınıza. Hem de arada sırada yalnız kaldığınızda bunun tadını ve zevkini daha güzel çıkarıyorsunuz. Karşınızdakini düşünerek bir yemek yapma, bir paylaşma bir sohbet ya da bir plan yapma sizi hayata karşı daha bir motive ediyor ve değerli hissettiriyor. Ayrıca toplum içinde de iyi bir statünüz kaliteli bir insan gözüyle bakılan kişi oluveriyorsunuz. Onun bir amacı var ailesi var, hanım hanımcık ya da çok beyefendi çocuklarına ailesine düşkün başarılı bir insan gibi profiller çiziyorsunuz. Gittiğiniz mekânlarda da aile olarak bir giriş yapıyorsanız size en güzel en iyi yerler veriliyor. Bu kadın ya da bu adam herkes gibi değil daha seçkin daha kendi halinde ve daha kaliteli imajı çiziyorsunuz. Bir aile babası, bir aile annesi yada bir ailenin küçük ferdi olarak yaşadığımız toplumda tek bir birey olmaktan daha fazla avantajlarınız var her zaman.

Bu sebeple o zor görünen ya da dramatikleştirilen özgürlüğü sizler mutlu bir aile içinde de yaşayabilirsiniz. Ailenizle hobilerinizi paylaşabilirsiniz. Sinemaya, tiyatroya, dansa, spora gidebilirsiniz. Arada arkadaşlarınızla buluşma günleriniz sizler için daha da kıymetli olur. Kendinizi tek olmaktan çok daha iyi hissedeceğinize eminim.

Sağlıcakla kalın. Haftaya görüşmek üzere…