Ne demişler dünyanı değiştirmek istiyorsan ilk önce kendinden başla. Yeni yıl yeni hedeflerle yeni başlangıçlarla ve kafamızdaki yeni soru işaretleriyle başladı ama biz hala yerimizde sayar olduk sanki. Bir kısmımız 2023 de kaldı diye düşünüyorum. Yazdığımız isteklerimiz nerelerde acaba? Lütfen günlük hayatın rutinine bunları kurban vermeyin. En azından kendinize olan saygınızdan ötürü ajandanıza kocaman harflerle yapmak istediklerinizi yazın ve o istekleri her gün okuyun ve onlara doğru artık ufak ufak adımlar atmaya başlayın. Her zaman için öncelikleriniz kısa ulaşılabilir ve çabuk gerçekleştirilecekler olsun ki listenize başlarken yüksek motivasyonla ilerleyin. Hem başarılarınızın ufak ufak tadını çıkarın hem de önünüzdeki basamaklar için motivasyon kazanın.

Hayat gerçekten ertelemek için çok kısa. Ne zaman nerde son bulacak. Hiçbirimiz bilmeden yaşıyoruz. Sanki ölümsüzmüş gibi. Burada elbette moralinizi bozma niyetinde değilim ancak lütfen istekleriniz için bir şeyler yapmaya başlayın ki böyle şeyler aklınıza gelmesin. Öğrencilerimden ve çevremdeki dostlarımdan en çok istediğim şeyleri panolarıma sıraladım bu sene. Stüdyomdaki panolara arada sırada asıyorum. Beğenen öğrencilerimde alıp gidiyor bazen. Bunlardan ilki ‘Ertelemeyi bırak’. Bugünün işini yarına bırakma sözü hayat mottonuz olsun. Bir işe mi başlayacaksınız hemen adım atın. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla mı buluşacaksınız hemen arayın. Yapmak istediğiniz yemekler, davet etmek istedikleriniz, gelecekler gidecekler, gelecekle ilgili ne plan varsa şu dakikadan itibaren hemen harekete geçin. İkincisi :  Sosyalleşin !. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa, mutlaka gidip sevdiklerinizle vakit geçirin, etkinliklere gidin, yemeklere çıkın, dans edin, sinemaya gidin. Bu kendinize olan öz saygınızı da bir parça daha arttıracak bir madde.

Üçüncü madde: Stresinizi yönetmeyi öğrenin. Gün içinde canınızı sıkan ve kafanızın takıldığı durumlar sizi kaygılandırabilir. Buna asla izin vermeyin. Kendinize bunun geçici olduğunu tekrarların ve önünüze bakın. Stres sizi yönetmeden siz stresi yönetin ve konuyu derhal bitirin. Dördüncüsü bir hobiniz olsun. Genelde bu maddede sporu bekliyorsunuz biliyorum ancak sizin ne yapmayı daha çok sevdiğiniz önemli. Zumba, dans, resim, müzik ,spor…Hangisi varsa çok istediğiniz hemen başlamak için adım atın. Çevrenizin ve ruh halinizin ne kadar olumlu şekilde yükseldiğine inanamayacaksınız.  Beşinci madde: ‘Hayır demeyi öğrenin.’ Başkalarını memnun etmek için istemediğiniz şeylere evet demenin modası geçti. Artık daha çağdaş metotlarla koca bir ‘hayır’ var dilimizde. Bunu asla söylemekten çekinmeyin. Ne kadar rahat ettiğinize ve ruhunuza ne kadar iyi geldiğine inanamayacaksınız.  Son olarak yapamadıklarınıza değil yapabildiklerinize odaklanın. Başarılı olduğunuz şeylerin üzerine gidip onları güzelleştirin. Bunu çevrenizle paylaşın. Problemleri asla kafanıza takmayın ve sık sık kendinize bunların geçici olduğunu tekrarlayın. Başarmak istediğiniz alanda elinizden gelenin en iyisini yapın ve kendinize inanın. Ve bence tüm bu söylediklerimin de üzerinde bir şey var ki, onu da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim: Hayatta güzel şeylerin zaman alabildiğini asla unutmayın.

Sağlıcakla kalın. Sanatla kalın.

Haftaya görüşmek üzere.