AK Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı geçtiğimiz hafta belli oldu. Sadece adaylar arasında değil yukarıda belirleyiciler arasında da çok büyük çekişmelere sahne olan bir yarışın sonunda ipi Fatih Mehmet Kocaispir önde göğüsledi.

5 yıldır Yüreğir Belediye Başkanlığı yapan ve siyasette AK Parti’nin kuruluşundan bu yana çeşitli kademelerde bulunan, Gençlik Kolları başkanlığından bu yana aldığı her görevi yerine getiren ve bu süreçte partisine hiç küsmeyen, liderlerine yönelik olumsuz tek eleştirisi olmayan Kocaispir bütün bunlar düşünüldüğünde (zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek) başkan aday adayları içerisinde seçimi kazanabilme potansiyeli olan isimlerden birisiydi.

Bir kişinin bir işte başarılı olup olamayacağını tahmin etmek isterseniz bunu geçmiş karnesine bakarak rahatça anlayabilirsiniz. Zira tarih tekerrürden ibarettir. Çok az istisna dışında (ki istisnalar kaideyi bozmaz) geçmişte yaptığı işlerde başarılı olanlar sonraki görevlerinde de başarılı olurlar. Bir insan kendisine verilen bir görevde başarısız ise onda ısrar etmenin bir anlamı yoktur.

Milletimizin yerel seçimler ile genel seçimlere gösterdiği reaksiyon hep farklı oldu. Bu mevzu, milletimize kendisinin istediği yönde oy vermedi diye hakaret ederek; “Koyun, cahil, göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı" deme cüretindeki embesillerin anlayamayacağı kadar kompleks bir konu. Çünkü onlar çağdaş, aydın, ilerici vb. birçok sıfatı kendilerine uygun görürler ama bizzat oy verdikleri/verebilecekleri partinin Genel Başkanı; "Ben bunu böyle uygun gördüm. Siz de gidip tıpış tıpış oy vereceksiniz" der ve onlar da gider kuzu kuzu denileni yaparlar.

Milletin asli unsurları ise dayatmaya gelmez. O yüzden de tercihleri her zaman belirleyici olmuştur. Hadi daha açık yazalım ve bir örnek verelim. Zeydan Karalar’ın bugün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının, kendi partisi üzerinde bu kadar etkili olmasının nedeni başarıları/hizmetleri mi yoksa Ak Parti’nin yanlış isim tercihleri mi?

Eğer, 10 yıl boyunca şehircilik üzerine aldığı ödüllere(!) rağmen Seyhan’da hiçbir varlık gösteremediği ve bu yüzden halkın tepkisini çektiği halde Azim Öztürk ismi üçüncü kez seçmene dayatılmasa Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanı olma ihtimali mi vardı?

AK Parti bu sene gösterdiği iradeyi 2019’da gösterse ve Büyükşehir'e milletin tercih edebileceği bir ismi aday gösterse bugün Zeydan Karalar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olma ihtimali mi vardı?

Yazının konusu Zeydan Karalar’ın seçimde başarılı olup olamayacağı değil. O yüzden onu bir sonraki yazıya bırakarak bu konuya burada bir virgül koyayım.

Kocaispir’in en büyük artısı vatandaşlar tarafından tanınıyor olması. Vatandaşın dokunabildiği bu yüzden de sevdiği bir isim. Güler yüzlü bir insan. Kibirli değil. Yüreğir Belediye Başkanı olmadan önce yapmayı vaat ettiği projelerin büyük kısmını pandemi ve depreme rağmen yerine getirdi.

Elbette dezavantajları da var. Bunların başında ekip kurmaktaki sıkıntısını yazabilirim. Aslında her şey kendi elinde olsa bugün yanında olmayan ama düne kadar kendisine en büyük zararı veren insanları bırakın en yakınında bulundurmayı eminim yanına hiç yaklaştırmazdı.

Kocaispir’in dezavantajlarından birisi olarak AK Parti’nin merkezdeki tek belediyesinin Yüreğir Belediyesi olmasını da sayabiliriz.

Fatih Başkan’ın başarılı olabilmesi için en önemli şart isim belirlenmeden evvel Genel Merkez’de güç mücadelesine girenlerin, kendi adayının ismi açıklansın diye uğraşanların artık bu mücadelenin geride kaldığını idrak etmesi ve her şeyi unutmasıdır.

Eğer gerçekten kendi nefislerini, egolarını değil de Ak Parti’yi düşünüyorlar ise kendi menfaatlerini değil de milletin menfaatini düşünüyorlar ise topyekûn Kocaispir’e destek vermeleri gerekir.

Sözün tam da burasında İl Sağlık Müdürü iken istifa edip Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olan Halil Nacar’ı da tebrik etmek gerekir. Tertemiz bir yarış götürdü. Kimseyi küstürmedi, kızdırmadı. Kendi işini yaptı. Ekibini hazırladı, projelerini oluşturdu ve isminin açıklanmasını bekledi. Olmayınca da küsmedi ve Kocaispir’i ilk tebrik edenlerden birisi oldu. Şimdi ona düşen (ilçelerden birisine aday gösterilmese dahi) saha da Kocaispir için var gücüyle çalışması olacaktır. Kendisine yakışan da budur.

Fatih Başkan başarılı olmak istiyorsa herkes tam tersini söylese de merkez ilçelere ağırlık vermesi gerekir. Kırsalda Zeydan Karalar’ın üstün olduğu ifade ediliyor. Vatandaşların ilçede başka partiye oy verse de Büyükşehir için Zeydan Başkan’ı tercih edeceği ifade ediliyor. Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum ama doğru olsa bile önemli olduğunu düşünmüyorum. 2 milyon 2 yüz bin nüfusun yaklaşık 1 milyon 8 yüz bini merkez dört ilçede yaşıyor. Zaman kısa. Bunu göz önüne alarak çalışmak zorunda.

Seçimi kazanırsa kırsala yapacağı hizmetlerle bu açığı kapatabilir. Tabi bunu yazarken Yüreğir’de 3600 oyla seçimi kazandığını unutmuş değilim ama matematik yalan söylemez.

Kocaispir kazanmak istiyorsa Hüda-Par, Yeniden Refah Partisi gibi kitle partileri ile yerelde ittifak kurmanın yollarını aramalıdır.