Bellek her yaşta çok önemli... Çocuk yaşlarda çok farkında olmasak da en kuvvetli seviyesinde olan, yaşla birlikte gittikçe kuvveti azalan bizler için çok önemli bir fonksiyondur. Anne babalar çocuklarımızın bellek fonksiyonları nasıl daha iyi olur sorusuna yanıt ararken, öğrenciysek eğer nasıl daha fazla hafızamızı kullanabiliriz soruları ortaya çıkar. Orta yaşlara gelince basit unutkanlıkların başlamasıyla birlikte durumu fazla önemsemesek de, ilerleyen yaşlarla birlikte durum biraz daha değişir. Bellek genç yaşlarda bir güç göstergesiyken,  ilerleyen yaşlarda ve yaşlılık dediğimiz dönemlerde kaybedilmesinden korkulan bir fonksiyon haline gelir. Şimdilerde de bu konu oldukça gündemde. Açık açık bahsedilmese de bellek gerilemesi her elli yaşı geçen insanlarda risk oluşturmaya çok yatkın.  Peki bizler bunun için ne yapabiliriz yada neler yapıyoruz?

Öncelikle panik yapmadan evvel şunu unutmamamız gerekiyor. Makul ölçülerde bellek zayıflaması yaş almanın bir göstergesidir ve çok doğal bir durumdur. Yetmişlere ve seksenlere geldiğinizde nasıl gözleriniz iyi göremez, kulaklarınız eskisi kadar iyi duyamaz, halde ise belleğinizde eskisi gibi olmasını beklemeniz anormal bir durumdur. Elbette yaşla birlikte o eski tazeliğini yavaş yavaş kaybedecek. Peki bizler bu durumu azaltmak için neler yapabiliriz? Öncelikle sağlıklı beslenme, bunun yanında kitap okumanız ve beyninize jimnastik yaptıracak egzersizler yapmanız, her gün köşe yazılarını okumanız, haberleri okumanız,  bulmaca çözmeniz ve yeni şeyler öğrenmenizin belleğinize faydaları olacaktır.

Bunların yanı sıra bir hobiniz olmasının hafızanıza inanılmaz faydaları vardır. Her gün onunla ilgili yeni şeyler öğrenmek yeni bilgiler edinmek, bu bilgileri uygulamak, aklınızın devamlı güzel ve faydalı şeylerle meşgul olmasını sağlayacak böylece sevdiğiniz o hobi sizleri bellek olarak da daha genç ve dinç tutacaktır her zaman. Bunun yanında günde iki fincan Türk kahvesi tüketmek, hem beyin fonksiyonlarını destekleyecek, hem kalp ve karaciğer sağlığınızı koruyacak hem de uzmanların söylediğine göre zihinsel ve fiziksel performansınızı arttırarak metabolizmanızı hızlandıracaktır. Kahve aynı zamanda çikolata gibi mutluluk hormonu salgılamanızı da sağlıyor.

Bütün bu saydıklarımızın yanında lütfen ve lütfen stresten uzak durun. Sizi üzen yıpratan durumlardan ve insanlardan kaçının kendinizi ve ruh sağlığınızı koruyun ki belleğiniz daha sağlıklı ve güçlü olsun. Bunu bazen yapmakta zorlansak da en kendimizi kötü hissettiğimiz anlarda bile hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu bir kez daha aklınıza getirmeli ve şükretmelisiniz. Baktınız olmuyor kendinizi iyi hissedeceğiniz yerlere ve insanların yanına gidin yada gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alıp geçmişte çok mutlu olduğunuz bir an’a gidin. Eminim bir süre sonra kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz.

Sağlıcakla kalın.

Haftaya görüşmek üzere…