‘Köpekler istedi diye atlar ölmez’ çok sevdiğim bir atasözüdür. Bunu ilk defa 2001 yılında Galatasaray Teknik Direktörü Lucescu’dan duymuştum. 2001 yılında Galatasaray, Şampiyonlar Ligi süreci yaşarken Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Beşiktaş derbisinin ertelenmesi üzerine bir talepte bulunmuş, TFF ise bu talebi reddetmişti. Lucescu bu olay üzerine ‘KÖPEKLER İSTEDİ DİYE ATLAR ÖLMEZ’ demişti.

‘İT ÜRÜR, KERVAN YÜRÜR’ ATASÖZÜNÜN EŞ ANLAMLISI

Edebiyatçı Özdemir İnce, spor basınının günlerce konuyu tartıştığı süreçte söz konusu Romen atasözünün “Sen başkalarının tepki ve engellemelerine aldırma, doğru bildiğini yap” anlamına geldiğini açıkladı; yani bizdeki “İt ürür kervan yürür” sözünün eş anlamlısıydı. İnce 8 Nisan 2001 tarihli köşe yazısında şunları kaydetmişti: “Tıpkı bizim ‘it ürür kervan yürür’ atasözünün kimseye it demediği gibi Romen atasözü de kimseye köpek ya da at sıfatı yüklemiyor. Tartışmaya katılanların Türkçe bilgisizlikleri karşısında yüzüm kızardı.”

Peki, ben bu atasözünü neden sizlere anlattım? 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde bir genç geldi, Ceyhan Belediye Başkanı oldu. Bu gençle birlikte yıllar sonra Ceyhan’a sosyal belediyecilik geri geldi. Kadir Aydar Başkan, sadece 11 ay gibi kısa bir sürede halkın sevgilisi haline geldi. Çalışkan, genç başkanın bu üretkenliği, bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamasından sonra, kurulan kumpas ve itibarsızlaştırma operasyonuyla, başkan görevinden alındı. Başkana kurulan kumpas ve itibarsızlaştırma operasyonunun arkasında o dönemin FETÖ’cülerinin olduğunun ortaya çıkarılmasının ardından, hakkındaki tüm suçlamalar düşürüldü.

Yıl 2023, Cumhuriyet Halk Partisi gençleşme operasyonu ile tüm Türkiye’yi kırmızıya boyadı. Çoğu il ve ilçede genç belediye başkan adayları tarihi bir zafere imzalar attı. Bence, bu akımın gizli kahramanı ve ilham kaynağı KADİR AYDAR’DIR!

Kadir Başkan, 31 Mart 2024’te, ailesinin ve sevenlerinin istememesine rağmen ‘Yarım kalan hikayemi tamamlayacağım’ diyerek çıktığı yolda, yine sevenlerini arkasına alarak, tarihi bir zafere imza atmış, seçimleri kazanmış ve Ceyhan’da 2. Kadir Aydar dönemini başlatmıştır.

Kadir Aydar Başkan, mazbatayı aldıktan sonra, ilk 50 günde, Adana’da en çok çalışıp, hizmet veren belediye başkanıdır. Bu çalışkanlığı, genç ve üretkenliği, galiba, yine, birilerinin gözüne battı. Adana merkez ilçelerde bile, Aydar, keşke bizim ilçemizin belediye başkanı olsaydı diye fısıltılar yükselmeye başladı.

Ceyhan halkı 4 yıl aradan sonra Kadir Başkanla, yeniden hizmet gördü. Ceyhan için Kadir Aydar bir başkandan daha fazlasıydı. Ceyhan halkı 2. kez iradelerinin yok sayılmasına asla izin vermez.; çünkü; Ceyhan halkı, iktidara gerekli cevabı 31 Mart’ta sandıkta vermişti.

Bir el değdi, Ak Parti’ye yakın tüm yayın organları, istinaf yolu açık bir davayı ‘Kadir Aydar ve ailesi hapis cezasına çarptırıldı’ şeklinde yayınlayıp algı operasyonu yapmaya çalıştılar. Hesap etmediğiniz bir şey var. Vatandaşların Kadir Aydar sevgisi her geçen gün daha da büyüyor ve Adana sınırlarını aşarak tüm Türkiye’yi sarıyor. Kadir Aydar, Adana siyasetinde önümüzdeki 15 yıla damga vuracak ve Ankara siyasetinde söz sahibi bir isim olacaktır.

Bir sözümde bu algı operasyonuna alet olan gazeteci meslektaşlarıma olsun; Kalem, kılıçtan daha keskindir. Yanlış ellerde olursa toplum tehlikede demektir.

Gazetecilik tarihi yanlış ellere geçen kalemlerin utandıran hikayeleriyle dolu. Kalemi keskin gazetecilere selam olsun. Sevdiğim ata sözü ile yazımı kapatmak istiyorum; ‘Köpekler istedi diye atlar ölmez…!’