Bu hafta yeni vergi paketinin açıklanması bekleniyor. Ticaret odaları her iki tarafında adil ve tabana yayılan bir vergi paketi beklentisi içinde olduğunu görüyoruz.

 Asgari kurumlar vergisine ek olarak ciro üzerinden yüzde 2 vergi düşünülüyor olması çok önemli bir konudur. Bu kar marjı düşük şirketleri zor duruma sokacaktır.

Finansala ulaşmakta zorluk çeken firmaların karlılıkları azalıyor. Tahsilatı geçirmeye uğrayan şirketler borçlu ise zora girecektir. Kampanyalar ile stokları eritmek, gelirleri arttırmak ve yeni müşteriler bulmak gerekir.

 Emekliler için dün güzel bir haber ulaştı. Kök aylık alanların 10 Bin Lira ve altı ücretlere yüzde 4 oranında ek ödeme yapılması planlanıyor ki bu iyileşme olacaktır.

İyileşme demişken, köşedeki marketlere gittiğimizde bu iyileşmeyi göremiyoruz. Maalesef Hazine ve Maliye Bakanımızın gördüğünü ben göremedim...

HOLLANDA TÜRKİYE

  Başlığa bakıp ta Türkiye ile Hollanda arasında spor müsabakası mı var demeyin. Pazar günü Almanya'daki karşılaşmaya gidenlere üzülüyorum…İhracatçı döviz gelsin diye uğraşırken " tasarruf " birileri 30 / 40 milyon Euro'yu bir günde tüketti...( 30 bin taraftar..) Hollanda'da bulunan,

Hollanda - Türkiye  Ticaret Odası başkanlığını yapan sevgili dostum Ethem Emre ile konuştuk. Hollanda'ya gelen girişimci ve yatırımcılara yönelik her türlü desteği sunuyoruz dedi. 1974 yılında babasının bulunduğu Rotterdam yerleşen Emre, hukuk bürosundan 4 avukat ile Hollanda'ya gelenlere başta yeminli çevirmenlik olmak üzere evlilik, kaza, iş yeri sigortaları, tazminatla ilgili konularda ücretsiz danışmanlık sunuyor. Emre " Vergi hukuku, miras, şirketler kurma, teşvikler, alacak Tahsilatı, lobicilik, pazarlama, AR-GE finans…" için çalışmalarımız sürüyor…" dedi.

Ekonomik piyasalarda ise Borsa direnç bölgelerini kırarsa 11000'le zirveyi bu hafta görebilir. Altın ons anlamında yükselirken, baskılanan döviz yatay grafik görüyoruz. Hazinenin ihaleleri ile TCMB yoluna devam edecek gibi görülüyor...