Türkiye çok ilginç bir ülke, ilginç yöneticilerimiz var, Allah başımızdan eksik etmesin…!

Gel, gel kim olursan ol gel, nereden buldun diye sormayacağım diyerek beyan ederek, paranın kaynağını sormadan, kara parayı, terörizmin finansmanını, kitle imha silahını üreteni çağırıyorsunuz. Türkiye itibar kaybediyor, yatırımcı gelmiyor. 3 yıl sonra da FATF yönetiminin ikazlarıyla kanunları değiştiriyor, biz artık kara para ile mücadele edeceğiz diyerek, gri listede bulunan Suriye, Vietnam, Kenya, Nijerya, G. Afrika, Yemen, Bulgaristan, Filipinler gibi ülkelerin arasından çıkıyoruz. Şimdi bekliyoruz, yatırımcı gel, gel, tövbe ederek gel, temiz sicillisi gel….

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “BAŞARDIK” diye açıklıyor.

Sizce bu başarımıdır? Yoksa aldatmaca mı? Değerlendirmeyi size bırakıyorum…

Enflasyonu durdurmak için mücadele ettiği söyleyen ekonomi ekibi, elektriğe yüzde 38 zam açıkladı. Bu enflasyonu tetikler, bu asgari ücretliyi, bu emekliyi daha çok üzer.

Şimdi, yapılması gereken muhalefetin ekonomik anlamda dipte yaşayan kesimin sorunlarını dillendirmesi, burjuvaziden uzaklaşıp, yolsuzluk batağına adil çözümler üretirken, yolsuzluğa bulaşmadan, doğru adımlar atarak halkın yanında yer almasıdır.

Bugün İstanbul’da adalarda yapılan yanlıştır. Yanlışı kim yapıyorsa karşısında durmak, doğru insanın görevidir. Büyüklükleri nedeniyle "Azmanbüs" olarak adlandırılan yeni araçlara karşı Büyükada’da bir protestolar sürüyor.

Mesin’de MESKİ’nin çalışır durumdaki su sayaçları değiştirip halktan 880 Tl alması, bazılarının da basında çıkmak için olur olmaz şovlar yapması da yanlıştır. Ve en önemlisi maalesef belediyelerde akraba ve yakınını işe almalar devam ediyor. Bunların içinde yetkisi ve diploması o iş için yeterli olmayan kişilerin atanması ise halkın gözünden kaçmıyor…

BORSA

Nereye yatırım yapalım soruları gelmeye devam ediyor. Altın savaşların olduğu dünyamızda her zaman güvenli liman olmaya devam edecektir. Altın fonları kolay erişimi olan, hızlı al satı olan bir enstrümandır..

Ancak BIST100 bu yıl %40.17 getirirken, Gram altın %21,39, Dolar ise %10,41 getiri sağladı. Vadeli mevduat hiç saymıyorum. Kriptoya yasa geldi. Böyle olunca gözler Borsa’ya yöneldi. Yüksek getiri potansiyeli olanlar ve profesyonel uzman yönetimi olan yatırım şirketlerine güvenip, yüksek risk almak, iyi şirketleri seçmek demektir ki, onların getirisi iyi olmaktadır. Düşük maliyetli, artan kar getirisi marjı daha sağlam daha az olan şirketlerde mevcut. Maliyeti kısarak karı büyüten şirketlerin yanında, Risk alıp büyüyen şirketler arasından tercih yapmak, yatırımcının tercihidir. Bir firmanın hisselerini almak için uzun vade de sürekli büyüdüğünü, gelir ve karını arttırdığını görmek gerekir. Bu önemlidir. Hedefi olan firmalara ve güçlü sinyallere yönelmek, kısaca araştırma yapmak borsa için ilk şarttır