Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklama yaptı.

Asgari ücret birçok ülkeye göre bizde yüksek. Asgari ücretliye zam veremeyiz..

Enflasyonu düşürmemiz için vergilerde ayarlama yapacağız…

Şimşek çaktıkça, halk yoksullaşıyor..

Şimşek çaktıkça, muhalefet olanların, yoksullaşanların sayısı artıyor.

Şimşek çaktıkça iktidar oy kaybediyor…

X            X             X

Bu güzelim ülkeyi yüksek enflasyona halk mı teslim etti, yoksa işini bilmeyen, sizden önce ki ekonomi bakanları mı?

Kamuda israfı kim yaptı?

Köprülerin, yolların, hastanelerin sözleşmelerini yapanlar nerede? Ya vergi affı alıp, matrah göstermeyip, vergi vermeyen şirketlere, sahilleri parselleyip dev otelleri yapanlara ne diyeceksiniz?

Sadece Hindistan ve Pakistan’da 200 milyon insan açlıkla mücadele ederken, iklim kaynaklı kuraklık ve gıda yetersizliği nedeniyle ölenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’de böyle giderse bu ülkelerin yanında yer alacak.

Tüm dünya aynı değil, Avrupa ülkeleri kısmen daha iyi yönetildiği için, dondurma fiyatlarının artışına bile sesini çıkarmıyorlar.

X               X                 X

Enflasyon en az artış gösteren ürünler alınarak hesaplandı. Buna göre artış aylık bazda 1,64 yıllık bazda 71,64 oldu. Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam Çarşamba günü açıklandı. İşçi emeklisi yüzde 24,73 memur emeklisi de yüzde 19,30 zam alacak.  Zam ücretleri insanların eline geçmeden, yeni zamlar geldi. Başta elektriğe yüzde 38 zam geldi Akaryakıta ÖTV zammı geldi.   Böylece benzin 44 TL ye, motorin ise 45 TL oldu. Tüm piyasayı etkileyecek bu zam. 

Ticaret ve işveren odaları ekonomiye ve topluma değer katacak iki tarafı da üzmeyecek, tabana yayılacak bir vergi paketi bekliyor.

Elbette, bölgemizde güzel şeylerde oluyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Yenişehir Belediyesi’nin Koordinasyon yetkilisi, yılların tecrübeli öğretmeni Raif Çakmak’ı ziyaret ettim. 5 yılda 2 adet ( BETEM) Okul öncesi beceri eğitimli okulu Marmara Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdikleri ve 130 kişiye istihdam sağladıklarını anlattı. Elbette gurur duydum, başarılar diledim…