Dün TCMB bu ayın toplantı verilerin açıkladı. Faizler sabit tutuldu. Değişen çok anlamlı bir söylem yok. Sıkılaştırmaya devam, kamu harcamaları kısılacak..

Alkışlar..

x   x   x

Gündem bu yazın çok sıcak geçeceğini, susuzluğun insanların büyük bölümünü kurutacağını gösteriyor.

Necati Cumali'nin "Susuz Yaz" hikayesi, tarım toplumunda en çok gereksinim olan suyun özel mülkiyet ve ağalar tarafından yolunun kesilmesi ile köylünün susuz kalmasını ve ayaklanmasını anlatıyordu. Filmi de yapılan  "Susuz Yaz " Berlin film festivalinde büyük ödül almıştı.

x   x   x

Türkiye'de görsel değişiklik  gerekiyordu. Bunun için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı biraz daha geride dururken, Özgür Özel daha çok sahnede yer alacak. Bu ekonomik anlamda hiçbir veriyi değiştirmez.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı. Yurttaş daha susuz, ekonomik anlamda daha derinleşen bir yoksulluk yaşayacak. Sanayici, fabrikatör yüksek krediye ulaşamayacak. Durgunluk ile birlikte işsizlik yaşanacak. Küçülme başlayacak. Göçler durmaz ise başımızı ağrıtacak. Konutta her mahallede, her semtte satış ilanları görüyoruz.  2.el konutta fiyatlarda gevşeme olsa da,  yenide maliyetler yüksek olduğundan satışlar yok denecek kadar az. İyi firmalara ayakta kalırken, bir kısmı dökülecek. Bir kısmı konkordato sığınırken; bu defa alacakları zor durumda kalacak.  Tek umut yazın turistin çok gelmesi olacak.

ALKIŞLAR

Sadece doğruları alkışlayıp, yanlışları söyleyendir; gerçek dost. Oysa yıllardır:

- Ekonomi çok iyi olacak...

Alkışlar'

'- Yurt dışından daha ucuz ürün getireceğiz ..(Tarımı bitirdik.)

Alkışlar...

-Emekliyi, dar gelirliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz..

Alkışlar...

-Gaz çıktı, petrol bulduk, Dünyanın ilk 10 ülkesi arasına gireceğiz.

Alkışlar...

-14 kez büyüme rekoru kırdık, Avrupa ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduk..

Alkışlar..

-100 bin öğretmen atayacağız. Ekonomiyi biz düzelteceğiz. Ekonomiyi ben bilirim..

Alkışlar..

x   x   x

Önümüzde çok zor geçecek bir yıl var.. Bunun nedeni popülizmi alkışlamamızdır. Liderlere yanlış yaptıklarında değil,  doğru yaptıkları zaman ALKIŞLAMALAR dileğiyle.