Geçen hafta TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan boşalan koltuğa, Fatih Karahan'ın getirilmesi, ekonomiye damgasını vurdu.

 H. Gaye Erkan başkanlığında TCMB, Haziran 2023 - Ocak 2024 arasında politika faizini yüzde 8,50'den yüzde 45'e çıkmıştı.

 Yeni başkan Fatih Karahan'ın enflasyonla mücadelede geleneksel para politikasını sürdüreceği, iç talebi yavaşlatmak için seçinden sonra daha da şahin önlemler alınacağı söyleniyor. Bugün kredilerin üretimden çok tüketime harcanması yanlıştır. Bireysel krediler yüzde 77 oranı da ve bu ay geçen aya göre yüzde 7 harcama artışıyla zirveye çıktı. Buna Ocak ayı maaş artışları da eklenince harcama direnc gösteremedi.  Dar gelirli ve emeklilerin maaşları yetmeyince bireysel kredi ve kredi kartlarında yükselişler sürüyor. Türk-İş son yaptığı açıklamada asgari açlık sınırının 15 bin Tl ve Yoksulluk sınırının 50 bin Tl düzeyine çıktığını duyurdu 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, fiyat istikrarı hedefine emin adımlarla gidiyoruz, sıkılaştırma uygulaması devam edecek.

Emeklilerin maaş farkları yarın ödenmeye başlayacak.

Bu oyun zengin ile yoksulluk arasındaki farkın daha da açılmasına neden olacaktır. Bu acımasız Kapitalizmin bir perdesidir..

Elinde artı parası olan için ABD'de faizler inecek düşüncesi ile gram altın rekor seviyede yükseldi. Borsa yükselişe geçti. Piyasada TL bolluğundan, bankalar parayı satamadığı için faizler artmıyor.

Dar gelirli, işçi arkadaşım sizi kurtaracak olan kendi kollarınızdır. Ve emekli arkadaşım, bir şey söylemek için uğraşma dilin tutulacak... Biliyorum... Sızlanıp yakınma.  Al birini vur ötekine, kanma, inanma artık.  En güzel şey yaklaşan seçimdir senin için, unutma!

Yıllar önce Selami Şahin'i kaleme aldığı, Tanju Okan'ın seslendirdiği bu muhteşem eser ile bu haftayı da noktalayalım.

Benim en iyi dostum içkim sigaram,

Onlarda terk ederdi olmasa param,

Canım kadar yakınım el oldu şimdi,

Dünyada dost denilen kelime yalan