Bende herkes gibi iyi bir ülkede, gelecek kaygısı olmadan yaşamak ve iyi şeyler yazmak istiyorum. Olmuyor!

CHP'lilerin söylemleri, bölgemizdeki paylaşım savaşı, Bakan Mehmet Şimşek'in ABD'de finans peşinde koşması. Türkiye'nin sefalet ülkeleri içinde ilk 5'te ve enflasyonda ilk dörtte olması beni üzüyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Amerika Birleşik Devletlerin de Uluslararası Para Fonu (lMF) ve Dünya Bankası ile toplantılara katılıp, finans çekme peşindeler. Umalım iyi anlaşmalar yaparlar, yabancı güven duyar, ülkemize sermaye gelir.

Türkiye dünya sefalet endeksinde ilk 5.sırada, Enflasyonu en yüksek 4.ci kötü ülke durumunda. Arjantin, Suriye, Lübnan, Sudan’dan çok sefaleti yaşıyoruz. Venezuela, Angola, Filistin ve Zimbabve bizim ülkeyi geçti. Para bulmaktan çok, ülkedeki kamu israfını önlemeye dikkat çeken, Dr. Mahfi Eğilmez'e katılmamak mümkün değil. Lux ürünlerde, lux otomobillerde alım kısıtlanmalı veya caydırıcı vergiler gelmelidir. Bu kadar dengesiz dağılıma çözüm bulunmalı, alt tabakaya destekler gelmelidir.

2020 yılında pandemi ve düzensiz göçe eşlik eden ekonomik kriz kapitalizmin işine yaradı. Covid nedeniyle insanlar eve kapandı. İnsanlar popülist siyasetçilerin cezbeden söylemlerine yöneldi. Toplumsal olan insan, bireyselleşti. Biz söylemi yerini ben söylemine bıraktı. Bencillik hat sahaya çıktı.  Bu muhafazakâr topluma kolay ve rahatça yalan demek, söylemine yol açtı. Gelenekçi, dindar, millilik, söylemleri çoğaldı. Bilimden, çağdaşlıktan, hukuktan, laiklikten uzaklaşmaya başlandı. Dinin yasak ettiği YALAN hiç utanç duyulmadan prim yaptı. Bunlar yabancılarda güvensizlik yarattı. Bölgemizdeki savaş ve göç ülkemize yük oldu, olmaya devam ediyor.

CHP POPÜLİZMİ

Kriz her ne kadar CHP'ye yaramış olsa da, Belediye Başkanlarına, başkan yardımcılarına, STK'lara kısaca toplum önderlerinin doğru adımlarına ihtiyaç var. Şükür, mübarek, hayırlı, kısmet, bereket ve her şey güzel olacak. vb. Kolaycı yolun yerine bilimsel, çalışarak kazanmak, gerçekçi, çağdaş, devrimci, bilimsel söylemlerini duymak, herkesi kapsayan sevgi, saygı, paylaşımcı, hoşgörülü yeni günlere, güven duyulacak söylemlere ihtiyaç var.

Jeopolitik nedenler, iklim değişimi, savaşlar, pandemi ve iyi yönetilemeyen ekonomi nedeniyle derinleşen yoksulluk, yeni sıkılaştırma baskıları ile daha da derinleşecektir.

Ekonomik piyasalara bakacak olursak altının onsu yükselişini sürdürüyor. Yabancı sermaye gelmeye başlarsa borsa yükselişe geçecek, döviz kuru yükselişi duracaktır. Banka faizleri artışını sürdürecek, inşatta ise satışlar daha da düşecektir.