Adana son yıllarda hep festivallerle anılır oldu. Üzerindeki ölü toprağını atan Adanalılar, Ankara ve İstanbul’da festivaller düzenleyerek, özellikle gastronomi konusundaki farkını ortaya koydu. Kebabından tatlısına, şalgamından bici bicisine, Pozantı’daki karda mangal lezzetinden Karataş’taki deniz keyfine kadar ne ararsanız Adana’da var.

Pekiyi Adana’da ne yok. Turist yok.

Taşköprü’yü gezen kaç turist kafilesi gördünüz?

Kozan Kalesine çıkan kaç turist kafilesi gördünüz?

Mağarsus’u gezen kaç turist kafilesi gördünüz?

Bu yerlerin sayısını artırmak mümkün… Çünkü Adana tarih zengini bir kent. Bu yüzden daha çok turistin gelmesi gerekiyor. Daha çok turistin gelmesi Adanalının kazanması demektir. Bölgeyi gezen turistler kalacağı otelden yemek yiyeceği restorana kadar bu kenti zenginleştirir.

Türkiye’de 2023 yılında 42 milyar dolar ile rekor düzeyde gelirin üzerine çıkılması gerektiğini söyleyen Turizmci iş insanı Murat Tüzel, “Turist akışını yönetmek ve turizmin sunacağı fırsatlardan yararlanmak istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz” diyor.

Tüzel, “Turizm gelirlerini daha da yukarılara çıkarmak, turizmde trendleri belirlemek gerek. Turist akışını yönetmek ve turizmin sunacağı fırsatlardan yararlanmak istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz. Hedefi tanıtmak yerine, onu yönetmeye ve geliştirmeye başlamanın zamanı geldi. Amaca ulaşmanın aracı olarak turizm bu vizyon, Türkiye’yi geleceğe dönük, yaşanabilir, sevimli ve değerli bir destinasyon haline getirmeyi amaçlamaktadır. Turizmi her Türk vatandaşının 2030 yılına kadar turizmden faydalanması için refahımızı etkileyen sosyal sorunların ve zorlukların çözümüne katkıda bulunan bir faktör olarak görüyorum. En önemli başlıklar “Türk kimliğini geliştirmek, Yaşanabilirliği artırmak, Sürdürülebilirlik hedeflerimizi gerçekleştirmek, İstihdam fırsatları yaratmak” olarak görüyorum” şeklinde konuşuyor.

Önümüz yaz… Öyleyse yaz başlamadan turizm çalışmalarına farklı bir boyuttan bakılmalı ve yeni turizm projeleri geliştirilmelidir.

Adana ekonomisi sanayi ve ticarette olduğu kadar turizm alanında da güçlenmelidir. Özellikle Karataş ve Yumurtalık gibi bölgelerde otel açısından büyük turizm yatırımları yapılmalıdır. Bir zamanlar konuşulan Karataş Kıbrıs arasındaki feribot seferleri başlatılmalıdır. O seferler başlatıldıktan sonra Adana’nın denize bakan ilçelerinde turizm hareketliliği daha çok artacaktır.