Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği ara tatil başladı ve öğrencilerin bu dönemi çok iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Karnelerini alan 20 milyon 481 bin öğrenci 5 şubat'ta okullarına geri dönecek ama dönmeden önce neler yapacak?

Öncelikle bu karne kimin karnesi, bu sorunun iyi cevaplanması gerekiyor. Elbette çocuktan önce anne ve babanın karnesi…

Bu yönüyle anne ve babanın da karneyi eline alıp kendini bir değerlendirmesi gerekiyor. Pekiyi bu dönemi nasıl değerlendirecek? Elbette her öğrencinin karne notları istediği gibi gelmemiş olabilir. Unutmamalıyız ki karne notlarından bağımsız olarak her öğrencinin tatilin tadını çıkarmaya ve dinlenmeye hakkı olduğu bir gerçektir. Bunun böyle bilinmesi gerekir. Öğrencinin tatil döneminde sadece ders başarılarını değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal iyilik hallerini de göz önüne alması ve bu dönemde iyi dinlenmesi gerekiyor.

Uzmanlar, dinlenen ve istediği şekilde sömestr tatilini geçiren öğrencilerin derslerden tamamen kopmaması ve ikinci döneme daha iyi hazırlanması adına, birinci dönem öğrendiği konuları sömestr tatilinde tekrar etmesini öneriyor.

Uzmanlar, “ilkokul öğrencileri her gün bir saat tekrar yaparak ilk dönem konu eksiklerini kapatabilir. 5-6-7. Sınıf öğrencilerimize her gün iki saat birinci dönem tekrarı yapmalarını ve kitaplarında eksik kısımlar varsa bu ara tatilde tamamlamalarını tavsiye edebiliriz. 8. Sınıflar ise sınava hazırlık sürecinde oldukları için kendilerine özel bir ara tatil programı yapmalı ve sömestr tatilini iyi değerlendirmeliler.” Diyor.

Bu dönemde yaşamı çocuklarınızla birlikte paylaşın. Karnesi nasıl gelirse gelsin onun evladınız olduğunu unutmayın. Başarı da sizin başarınızdır, başarısızlık da…

Yeni dönemde öğrencinizin daha başarılı olması için yine birlikte hareket edin. Anne ve baba olarak varlığınızı ona hissettirin.

Siz varlığınızı hissettirdikçe göreceksiniz çocuğunuzun karnesi çok daha iyi gelecek. Siz o zaman kendi karnenizi görmüş olacaksınız.