Günümüzde çocuklar interneti, konuşmak, ev ödevlerini yapmak, oyun oynamak ve diğer eğlenceli etkinlikler için kullanıyorlar ama yetişkinlere göre dolandırıcılardan daha fazla etkileniyor ve onlara hazırlıksız yakalanıyorlar. Kandırılma ve kişisel bilgilerini verme olasılıkları daha yüksek olduğu için ailelerin bu konularda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Dijital güvenlik şirketi ESET  çocukları hedef alan en yaygın dolandırıcılık türleri konusunda aileleri uyarıyor.

İşte, çocukları hedef alan en yaygın dolandırıcılık türleri: 

Sahte yarışmalar. Bu bir tür kimlik avı dolandırıcılığıdır ve çocuklarla sosyal medya üzerinden iletişime geçen dolandırıcı, onları ücretli bir yarışmaya katılmaya davet eder. Bir yarışma kazandıklarını söyleyerek ödülü almak için kişisel bilgilerini paylaşmasını ister ancak ödül hiçbir zaman gelmez.

Online oyunlar.  İnternet ortamında insanlar, söyledikleri kişiler olmayabilir ve bu durum çevrimiçi oyunlardaki oyuncular için de geçerlidir. Kötü amaçlı kişiler bir çocukla arkadaş olmaya çalışabilir ve daha sonra çocuktan isim, parola ve adres gibi kişisel bilgilerini isteyebilirler. Karşılığında çocuğa bazı oyun “paraları” ya da yeni “görünümler” vaat edebilirler ki bunlar elbette hiçbir zaman çocuğun hesabına geçmez.

Açılır pencere dolandırıcılığı. Açılır pencereler, kötü amaçlı bir web sitesine yönlendiren veya cihazınıza istenmeyen bir şeyi indiren bir bağlantıya tıklamayı sağlamanın kolay bir yoludur. Bir çocuk bir şeye tıklamanın potansiyel zarara neden olabileceğini bilmeyebilir.

Ücretsiz hizmet taramaları. Çocuğunuz en sevdiği film veya müzik grubunun yeni akıllı telefon duvar kağıtlarını sunan ücretsiz bir hizmete kaydolabilir. Bunlar genellikle ücretlidir ve daha sonra ödeme gerektirebilir veya cihaza zarar veren kötü amaçlı kod indirebilir.

Bu ve bunlar gibi pek çok yöntemi anlatmak mümkün… 

Bunlar çocukların çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği farklı dolandırıcılık türlerinden yalnızca birkaç tanesi. Tehdit aktörleri her gün çocukların savunmasızlığından yararlanmaya çalışıyor. Bu nedenle, çocuklarınıza çevrimiçi ortamda bu tür davranışlarla karşılaştıklarında nasıl tepki vereceklerini ve yapmamaları gereken şeyleri öğretmek önemlidir. 

Çocuğunuzla iyi bir ilişki kurmanız; sizinle konuşmasına, çevrimiçi ve çevrimdışı her türlü endişesini sizinle paylaşmasına olanak tanımanız çok önemli. Ebeveyn, çocuğun dijital yolculuğunda onu yalnız bırakmak yerine ona liderlik etmelidir.  

Unutmayın! Çocuğunuzun bir yanlışı hayatınızın bütün doğrularını götürebilir…