Bunu da gördük deriz, çok şaşırdığımız bir olay karşısında.

Geçen gün mahalle pazarından gelirken fırına uğradım, ‘iki ekmek’ dedim. Baktım 4 tane verdi fırıncı. Ekmeklerin biraz küçük olması dikkatimi çekti. ‘Bu ne böyle?’ dediğimde aldığım cevap ülke adına çok düşündürücüydü. ‘Bunlar yarım ekmek’ dedi fırıncı… ‘Neden peki yarım ekmek yapmak ihtiyacı duydunuz?’ dediğimde, verilen cevap hiç de Hükümet yetkililerinin dediği “ülkede açlık sınırında kimse yok” kelimesi yok hükmündeydi. Yıllar önce İstanbul ziyaretimde çok şaşırmıştım tane ile limon, tane ile muz tane ile birçok ürün. Neden basit, bu fakirliğin göstergesidir.  Son yıllarda yaşanan bir dolu felaketler sonrası üstüne birde iş bilmez ehil olmayan insanlar ülkenin hazinesinin başına gelmesi sonucu felaketini halka yaşattılar. Ya sorumlular? Onlar maaşlarını aldılar konumlarının pasta, böreklerini yiyip başka makamlara gittiler. Şimdi bir ülkenin nasıl yaşadığına bakmak için nasıl öldüklerine bakın derler. Sizde bir ülkede yaşam nasıl kötü olduğunu o ülkede, hırsızlık, fahişelik, dolandırıcılık, mafya en önemlisi Pazar dağıldığında artık domates veya bilumum atıkları toplayan vatandaşların utanarak topladıkları ürünleri saklayarak evlerine gittiğine bakın.

“Kimine felek, kimine kelek derler” …

Ülkede öyle bir kaymak kesim var ki, sanki fakir onlar için çalışıyor gibi.

Haksızlık almış başını gitmiş, kimi kime şikâyet edeceğini şaşırmış durumda vatandaş. Ay başını getirmek için çabalayan insanlar dibine kadar borç yükü altında eziliyor. Bu ülkede şimdi kredi kartlarını iptal ettik deseler birçok insan intihar eder!... Sadece asgari ödemeyi atlatıyorlar!...

Gerçi şükreden bir toplumdan bu olayların sadece Allahtan geldiğini söyleyen bir sakallı çıktımı ona inanan halk daha çok yaşar bu acıyı.

Sorun şu ki, yarım ekmek meselesi, bunu damı yaşayacaktık meselesi değildir, sorun uzun süredir aslında her şey yarım, onun farkında değiliz.

AKP Hükümeti, ülkeyi derin bir fakirlik içine sokmuş! kendileri şan- şöhret içinde devran sürmeye devam ediyorlar. Sonrası Cumhurbaşkanın “itibardan tasarruf olmaz” sözü sadece kim için acaba diyesi geliyor insanın. Bir sorun daha var, bundan yıllar önce Arabistan ülkelerin her şeyi ithal ettiğini bir tavuk bile üretemiyor diye çok eleştirdiğimiz duruma biz düştük. Çiftçi girdiler çok pahalı diye üretimden vaz geçiyor. Gerçi Hükümetin umurunda mı? Her üretim zamanı Buğday, Mısır, Ayçiçek gemileri limanlarımızda cirit atıyor, hem de üretim döneminde sıfır ithal kanunları çıkıyor!

Unutmadan Pazar dedim de, fiyatın ucuz olduğunu gördüğüm her üründe küçük harflerle yarım kilo yazıyor. Bütün bunlar halkın artık her şeyden az biraz devri başladı. Zaten emekli maaşı az biraz, öğretmen, doktor, sağlıkçı, Memur aklınıza gelen tüm meslek dalları maaşları az biraz oldu, fakat ev kiraları, çarşı Pazar çok fazla olmaya başladı. Sonrası malum ülkede yaşayan gençler ülkeden nasıl kaçarım havasına girdiler, çünkü evlenemiyorlar ve özgürlükleri kısıtlı, yaşam şartlarına karışılmasından dolayı.

Ben gördüm fırından yarım ekmek, yarın sizde bir sorun Yarım ekmek var mı? diye. Hepimiz “Bu ülkede son yıllarda yarım olduk zaten”, kim tüm oldu bu dönemde? Onu merak ederim!