Yalan söylemek yaşamı olumsuz etkiler. Kim yalan söyler? Buna ihtiyaç duyan kişi yalan söyler. Özellikle çocuklarda bu konuya çok dikkat edilmesi gerekiyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Tuba Erdoğan, “Çocuklar çeşitli nedenlerle yalan söyler ve yalan söylemek çocukluk gelişiminin yaygın bir parçasıdır. Çocukların neden yalan söylediğini anlamak, ebeveynlerin, bakıcıların ve eğitimcilerin altta yatan sorunları ele almasına ve onlara dürüstlüğün önemini öğretmesine yardımcı olabilir.” diyor.

İşte çocukların yalan söylemesinin bazı yaygın nedenleri: Cezalandırılma Korkusu: Çocukların yalan söylemesinin en yaygın nedenlerinden biri başlarını belaya sokmaktan kaçınmaktır. Eylemlerinin sonuçlarıyla karşılaşmaktan korkuyor olabilirler, bu nedenle cezadan kaçmak için yalan söylerler.

Başkalarını Korumak: Çocuklar arkadaşlarını, kardeşlerini ve hatta ebeveynlerini korumak için yalan söyleyebilirler. Başkalarının eylemleri için bir sadakat veya sorumluluk duygusu hissedebilir ve onları sonuçlardan korumaya çalışabilirler. Dikkat Çekme: Bazı çocuklar yetişkinlerin veya akranlarının dikkatini çekmek için yalan söyler. Kendilerini daha ilginç veya etkileyici göstermek için hikayeler uydurabilir veya abartabilirler. Utanç veya Mahcubiyet: Çocuklar yaptıkları bir şeyden utandıklarında veya yargılanmaktan korktuklarında yalan söyleyebilirler. Yalan söylemek, öz saygılarını korumak için bir savunma mekanizması olabilir. Dürtü Kontrolü Eksikliği: Özellikle küçük çocuklar dürtü kontrolü ile mücadele edebilir ve gerçeklik ile fantezi arasındaki çizgiyi bulanıklaştırabilir. Gerçek ve kurgu kavramlarını tam olarak kavrayamayabilirler. Akran Baskısı: Çocuklar akranlarına uyum sağlamak veya sosyal normlara uymak için yalan söyleyebilirler. Arkadaşlarının yaptıklarını düşündükleri şeylere uymak için deneyimlerini abartabilirler.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Tuba Erdoğan’ın anlattıkları çok doğru… Bu yüzden çocukların yalan söylememeleri konusunda anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor. Siz bir anne ve baba olarak çocuğunuza karşı ne kadar doğru yaşarsanız, evlatlarınız da sizin peşinizden gelecektir.