Azra ve Zeynep’i bir basın toplantısında tanıdım. Onlar Beta Enerji Adana Engelliler Spor Kulübü’nün engelsiz bireyleri. Onlardan almış olduğum enerji, kendi içimde, hayata dair, hayata tutunmaya dair bana umut verdi.

Zeynep Dalkılıç 96 doğumlu. Spor akademisi öğrencisiyken, kendi kullanmış olduğu motorsikletle 20 Ekim 2020’de geçirmiş olduğu kaza sonucu omurgasında kırıklar oluşmuş. Hayatını şimdilik tekerlekli sandalyeyle idame ettiriyor.

Azra Betül Erik 98 doğumlu. 10.06.2019’da Üniversite’de son sınavından çıktıktan hemen sonra, arkadaşlarıyla birlikte yemeğe giderken bir trafik kazası geçirdi. Başında 15 dikiş ve omurgasında bel seviyesinde parçalı kırık oldu ve kırık seviyesinde omurilik felci oldu. O tarihten beri tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak hayatını idame ettiriyor.

Moderatörlüğünü yapmış olduğum ‘Kuş Bakışı’ programının konuklarıydı bu iki pırıl pırıl insan. Her şeyden önce onlarda insanlar, onlar da da, diğer insanlar gibi vücudunun sol tarafında kalp var, onlarda da iki kaşının altında iki göz ve iki kulak, diğer insanlarda olan uzuvların hepsi var ama geçirmiş oldukları kazadan dolayı da bazı uzuvları aksamakta, bundan dolayı da özel gereksinimleri vardı. Tv Programına katılmalarının ana gayesi bu hususta farkındalık yaratabilmekti. Bencede; bu güzel duruş ve tavırlarıyla, her ikisi de insanlığımın umuduydular. Hepimiz birer potansiyel engelliyiz sözünü de Zeynep kabul etmedi; biz özel gereksinimli insanlarız dedi. Bende, Zeynep ve Azra’yı tanıdıktan sonra, dağarcığıma yerleşmiş olan engelli kelimesini kaldırarak, yerine özel gereksinimli bireyleri oturttum.

İnsanların bilinçsiz ve vicdansızlıklarına değindikleri konuşmalarında, sosyal hayatın yanı sıra, iş hayatına da katılmakta çok güçlükler çektiklerini dile getirdiler. Fiziki ortamlarda, kendileri için ne lavabo ne de WC olduğunu söylediler. Azra Hukuk Fakültesinden mezun olup, Avukatlık ruhsatını almış olduğu halde, mesleğini yapabileceği bir altyapının olmadığına değindi. Zeynep, büyük sıkıntılara karşı vermiş olduğu mücadelesi ve geleceğe dair umuduyla birlikte, uçsuz bucaksız hayallerine de girdi. Bu hoş, keyifli programdan sonra, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin, bu iki genç insana ve onların spor kulüpleri olan Beta Enerji Engelli Spor kulübüne destek vereceklerini, aradaki dostlarımız üzerinden bize ilettiler. Gazete ve gazeteciliğin önemi işte burada ortaya çıkıyor; bizler vesile olup ta duyurduktan sonra, iki saygıdeğer Başkan haricinde ki başka kişilerinde bu insanlarımıza gereken yardımı, kolaylığı sağlayacaklarına adım kadar eminim.

Öyleyse; Zaten vücudunun 4/3’ü şimdilik çalışmayan bu iki insan ve onun gibi özel gereksinimli bireylerin kırılmış organları mevcutken, artık biz de kalplerini kırarak yaşadıkları zorluklara zorluklar katmayalım.  Zeynep Dalkılıç sen hiç susma, Azra Betül Erik lütfen sen de. Sizler yozlaşmış, çürümüş insanlığın umudu, yüz akısınız. Daima var olun.

İsmet Tanlı