Adana’da sıcakların artmasıyla birlikte sulama kanallarındaki boğulma vakaları gündeme geliyor. Adana Emniyet Müdürlüğü ile diğer kurumlar ne kadar önlem alsa da yıllardır bunun önüne geçilemiyor. Bu yüzden belediyelerin düzenlediği yüzme kursları büyük önem taşıyor.

Örneğin Çukurova Belediyesi Hayal Park yüzme havuzlarında sezonu açmadan önce temizlik ve hijyen seferberliği başlattı. Çocukların sağlıklı ve güvenli bir şekilde hem eğlenmesi hem de yüzme eğitimi alması önem taşıyor. Belediye de bu konuda gerekli kolaylığı gösteriyor. Adana genelindeki havuzlarda bakım ve onarımlarının yanı sıra boru ve kazan daireleri yenileniyor. Yüzme alanları çocukların sağlıklı bir şekilde güzel vakit geçirmeleri için hijyenik anti bakteriyel ilaçlarla temizleniyor.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzıssıhha ekiplerince her hafta düzenli olarak denetlenen ve havuz suyu kontrolleri ile klor testleri gerçekleştirilen belediyelerin havuzlarına bu yıl ilgi erken başladı. Bu ilginin artmasını diliyoruz. Anne ve babaların özellikle yüzme kurslarında daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.

Bu arada muhtarlara da büyük sorumluluklar düşüyor. Mahallelerinde boğulma vakası yaşanmaması için yüzme kursları konusunda aileleri bilinçlendirmeleri gerekiyor.

Çocuklar son sözümüz size.

Aşırı sıcaklardan dolayı serinlemek istiyorsanız bunun yeri sulama kanalları değil, yüzme havuzlarıdır.

Belediyelerin açtığı havuzlara gidin. Sulama kanallarından uzak durun, canınızı seviyorsanız eğer…

Bizden uyarması!