İnsan hayatını etkileyen birçok şey vardır. Sağlık, eğitim, sevgi, sosyal medya ve birçok şey daha. Hepsi de birbirinden farklı olaylardır. Fakat son zamanlarda sosyal medyanın etkisi bunların hepsini bağlantılı kılmaya başladı. Telefonla daha çok ilgilenmekten oluşan sağlık sorunları, derslere olan ilgisizlikten dolayı artan eğitimsizlik, insanların artık birbirlerine gerçek bir hisle yaklaşamamaları ve güvensizlikten dolayı sevgisizlik. Birbirlerine çok bağlı olan çiftler bile sosyal medyanın kattığı güvensizlik yüzünden ayrılabiliyor. Derslerine önem vermeyen çocuklar daha genç yaşlarında okula ve derslerine olan ilgi kaybından ve zihinlerini sosyal medya içerikleriyle doldurduklarından dolayı eğitim hayatları ciddi bir çöküşle karşılaşıyor.
Sürekli telefonla, tabletle yakından ilgilenmekten dolayı gözlerimizde problemler oluşmaya başlıyor. Çocuklarda asosyallik artmaya başlıyor. Ne dışardaki yaşama ne de evdeki yaşama uyum sağlayamıyorlar. Arkadaşlık ne demek aile bağı ne demek ya bilmiyorlar ya da bilmek istemiyorlar. Mahallelerde oynayan çocuklar kalmadı hatta bunun yanı sıra artık yaşlı bireylerinde ellerinde artık elektronik aletler ve sosyal medya var.
İnsanlarımızın sırf izlenme alabilmek için sosyal medyada girdikleri kişilikler sosyal medyanın insan hayatında nasıl bir rol oynadığını anlamamız için birebir örnek olabilir. İçerik adı altında yanlış olanı doğru olarak gösterip çocukları yanlış yola sürüklemeye devam ediyorlar. Gerek çocukların paylaşımları gerek gençlerin gerekse yaşlıların. 7’den 70’e herkesin elinin altındaki sosyal medya yanlış kullanımından dolayı yanlış bir yol izlemektedir.