Sürprizlerin seçimi olacağı aylar öncesinden belli olan ve seçim gününe yaklaştıkça her gün bir başka şekilde başımızı döndüren 31 Mart seçimlerinde artık son düzlüğe girildi.

Başta Büyükşehir adayları olmak üzere merkez ve kırsal ilçelerde de adaylar projelerini açıkladı. Asıl yarışın şimdi başladığını söyleyebiliriz.

Biliyorsunuz mevcut Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yeniden seçilmesi halinde 3 büyük hayalim diyerek vizyon projelerinden bahsetmişti. "İnsan nisyan ile malüldür" der büyükler. Bu yüzden hatırlatmakta fayda var.

Zeydan Başkan yeniden seçilmesi halinde Seyhan Belediye Başkanı iken başlattığı ve bugün adeta metro gibi şehirde bir kambur haline gelen Şehir Meydanı ile Balıkçılar Pazarı projelerini bitirmeyi vaat etti. Bir de otogarın yenileneceğini söyledi. Ben bu konuyu daha önce yazdığım bir yazıda eleştirdiğim için aynı cümleleri yeniden ifade etmek istemem. Sayın Başkan’ın Adana gibi bir metropol için hayal ettiği vizyon projeleri bunlarsa biz ne diyebiliriz ki? Nihayetinde mühendis başkan kendisi. Biz ondan çok iyi bilecek değiliz ya.

Karalar’ın en büyük rakiplerinden birisi olan Fatih Kocaispir de geçtiğimiz hafta projelerini açıklamış ve özellikle ekonomik destek ve alt yapı hamlelerini öne çıkarmıştı. Bununla ilgili yazdığım yazı henüz tazeliğini koruduğu için ekstra bir şeyi öne çıkartmama gerek yok. Yalnız şunu özellikle vurgulamam gerekir ki Kocaispir’in bu projeleri sahada istenilen karşılığı bulamadı.

Her gün sahada dolaşan ve vatandaşlarla konuşan bir kardeşiniz olarak şunu belirtmem lazım; Halkın büyük çoğunluğu Fatih Başkan’ın projelerinden haberdar değil. Elbette her işi bizlerden daha iyi bilen bir ekibi var sayın Başkanın. O projeleri de seçim zamanına kadar halka anlatacak çözüm yollarını bulacaklardır.

Ayyüce Türkeş soy isim kontenjanından seçimlerde bir sürpriz yapabilir. Cumhur İttifakı’nın MHP kanadında yer alan ancak ittifakı istemeyen ya da Kocaispir ismine itiraz edenler tercihini Türkeş’ten yana kullanacaklardır. Bu da Türkiye’de eriyen İyi Parti’yi Adana’da çok iyi bir konuma getirebilir.  Onca itiraza ve istifaya rağmen İyi Parti’nin seçimlerde Adana özelinde Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oy alacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte çok uzun zamandan beri yazdığım bir husus daha var; "Zeydan Karalar’ı bu seçimlerde geride bırakmak kadar kolay bir şey yok ancak doğru adımlar atmak şart." Şu ana kadar psikolojik olarak bu kırılabilmiş değil rakipleri tarafından.

Yerel seçimlerde dolaylı ve/veya direkt ittifak yapmak keşke kanunen yasaklansa. Her parti kendi adayı ile seçime girse. Böylece salonda atıp tutmalarının karşılığını sahada görmüş olsalar. Bu anlamda Yeniden Refah Partisi ve Hüda Par gerçeğini çok uzun zamandan beri yazıyorum. DEM Parti ile örtülü bir ittifak yapan CHP’nin fazlaca taviz vermiş olsa da kendi adına başarılı olduğunu belirtmem gerekir. Aynı başarıyı Ak Parti gösteremeyince Cumhur İttifakı’nın diğer küçük ortaklarının dışında Hüda Par ve Yeniden Refah kendi adayları ile seçime girme kararı aldı.

Adana özelinde değerlendirecek olursak Yeniden Refah Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Baysal da Hüda Par’ın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Salih Demir de çok ciddi oylar alacaktır. Bu da en fazla Fatih Kocaispir’in kazanma ihtimaline olumsuz yansıyacaktır.

Selahattin Baysal şehirde tanınmış bir iş adamı. Kendisinin alacağı oya özellikle ilçelerden de büyük destek geleceğini düşünüyorum. Yeniden Refah için bu seçimde en önemli kriter son seçimlerde aldığı oy oranının üzerine çıkabilmesi. Eğer bunu başarabilirlerse gelecekte merkez sağın birinci adresi olmaları işten bile değil. Başaramazlarsa o zaman Saadet’in, Gelecek’in, Deva’nın bugünkü durumunda olabilirler.

Hüda Par ise bu konuda Yeniden Refah’a göre biraz daha rahat. Alacağı oy oranını üç aşağı beş yukarı kestirebiliyorlar ama daha fazla oy alabilmek için güçleri yettiğince çalışıyorlar. Salih Demir’in ikili ilişkileri çok kuvvetli. Bunun da artısının olacağını düşünüyorum. Tek dezavantajları medyada çok fazla yer bulamamaları. Bunu da aşabilirlerse seçimin kaderini değiştirebilecek güce ulaşabileceklerdir.

Büyükşehir özelinde işler böyle. İlçelerde ise biraz daha karışık durum. Merkez ilçeler başta olmak üzere kırsal ilçeleri de diğer yazılarda değerlendireceğim.

Bu vesile ile bugün başladığımız Ramazan ayımızın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim hepinizi Ramazan Bayramı’na kavuştursun inşallah.