Bu haberi okuyunca ve televizyonlarda izleyince üzülmeyen kalmadı. Hatta Türkiye genelinde bütün eğitimciler eylem yaparak, tepkilerini dile getirdiler.

Neydi haber; Özel Eyüp Sultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın İstanbul'da öğrencisi tarafından öldürülmesiydi.  Bir süre önce okuldan atılan Yusuf K. okula silahla girerek müdürü vurmuştu. Bu ilk değildi, öğretmenlere şiddet daha önceki yıllarda da yaşanmıştı.

Okula gelen öğrencinin asıl işi eğitimini görmek ve kendisini çağdaş bir şekilde geliştirmektir. Bulunduğu topluma örnek olacak şekilde yetiştirmektir.

Pekiyi bu konuda anne ve baba nerede?

Çocuk öğretmenine ya da okul müdürüne şiddet gösterecek boyuta gelene kadar anne ve baba ne yapıyor?

Çocuğunun eğitim düzeyini araştırmak için öğretmenleriyle görüşüyor mu? Okulda öğrenci öğretmen ve veli diyaloğu kuruluyor mu?

Anne ve babalar okul önlerinde çocuklarını takip ediyorlar mı?

Çocuklar kimle oturuyor, kimle kalkıyor, nerelere gidiyor? Hangi ortamlarda bulunuyor.

Bir öğrencinin gelişimi için bunlar büyük önem taşıyor.

Emniyet müdürlüğünün her öğrencinin başına bir polis dikecek hali yok ya…

Anne ve baba olarak okul önlerini boş bırakmamalısınız. Çünkü çocuk okuldan çıktıktan sonra öğretmenlerinden ayrılıyor. Okul kapısında onu hangi tehlikenin beklediğini öğretmeni bilemez. Bu yönüyle anne ve babalar okul çıkışlarında zaman zaman öğrencilerini kontrol etmeli. Okuduğu okulun müdürü ve öğretmenleriyle iletişimini güçlendirmelidir.

Bugün gidip çocuğunuzu takip etmezseniz yarın çok geç kalabilirsiniz.

Bizden uyarması!