Adana’nın çalışkan siyasetçilerinden ve bu çalışkanlığının ödülünü de partisinin son kurultayında Genel Başkan Yardımcısı olarak alan Burhanettin Bulut pimi çekti ve bombayı ortaya bıraktı. Aslında aynı cümleleri kurultayın hemen ardından CHP’nin çiçeği burnunda genel başkanı Özgür Özel de söylemişti ama Burhanettin Bulut işin içine Adana’yı da katınca konu bambaşka yerlere geldi.

Bu satırların yazarı kardeşiniz hatırlayacaksınız şuan Adana Büyükşehir’i ve diğer ilçeleri yöneten CHP’li başkanların önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmeyeceğini geçtiğimiz hafta yazmıştı. Elbette Belediye Başkanları da dahil olmak üzere çok itirazlar geldi ama Burhannettin Bulut’un bir TV kanalında katıldığı canlı yayında Adana’da hiçbir mevcut belediye başkanına adaylık sözü verilmediği şeklindeki açıklamaları benim yazdığım yazıyı onaylar nitelikteydi.

Tabi şimdi başta Zeydan Karalar olmak üzere mevcut belediye başkanları anket firmalarına parayla yaptırdıkları işlerle, sosyal medyada farklı PR çalışmalarıyla, 4 buçuk yıl boyunca bir çivi çakmayıp seçime 5-6 ay kala göz boyama kabilinden gerçekleştirdikleri açılışlarla öne çıkmaya çalışıyor. Peki buna kim inanır? (Buradaki ergen esprisini size bıraktım)

Bakın küçük bir örnek vereyim de ne demek istediğimi daha iyi izah etmiş olayım. Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi Levent Mahallesi’nde bir köprü açılışı yaptı. Bu açılış hem Zeydan Karalar’ın hem de Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında canlı yayınlandı. Benim de o an boş vaktim çok olduğu için izleyeyim dedim. Keşke demeseydim. Demeseydim de koskoca Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ve Zeydan Başkan’ın bu hallere düştüğünü görmeseydim. Neden biliyor musunuz? Sosyal medyada Adan Büyükşehir Belediyesi’ni n hesabından 4, Karalar’ın hesabından 5 kişi izliyordu canlı yayını. (Ben bunu sosyal medya hesaplarımdan yayınlayınca da deyim yerindeyse 'bot kastılar’ ve birden bire binlerce kişiye çıktı izleyen ama Zeydan Başkan konuşmasının çoktan bitirmişti.)

Hatırlıyorsunuz değil mi; Bu sütundan daha önce Zeydan Başkan’ın hem etrafındakileri hem karşısındakileri küstürdüğünü yazmış ve bir sonraki seçimde aday gösterilmesi halinde hele de Cumhur İttifakı’nın doğru bir aday belirlemesi durumunda kazanma şansının olmadığını da yazmıştım. Üstelik o zaman henüz CHP Kurultayı da yapılmamıştı.

Biliyorsunuz ben tescilli bir CHP uzmanıyım. Bu yüzden özellikle Zeydan Karalar ile ilgili her konu beni yakından ilgilendiriyor. Neden Zeydan Başkan? Çünkü şu an CHP örgütünün üzerinde en etkili isim o. Ya da en etkiliydi yazsam sanırım daha doğru olur. Kurultaydan önce başlayan değişim rüzgarı Özgür Özel’in CHP Genel Başkanı olmasıyla Adana tam tersine dönmeye başladı.

Biraz daha açayım; Zeydan Başkan önce kendi örgütünün her işine karışarak ve her köşe başına kendi adamlarını yerleştirerek ilk olarak örgütün içindeki atadan CHP’li insanları küstürdü.

Hem belediyeye aldığı, hem çıkardığı hem de söz verdiği halde almadığı CHP’liler ile de kendi partililerini küstürdü. Kurduğu ekiple önce kendisine oy veren CHP’lileri küstürdü. Sonra HDP’lileri küstürdü. Ardından İyi Partilileri küstürdü. Geçtiğimiz dönem Hüseyin Sözlü’ye oy vermeyen muhafazakarları küstürdü. Milliyetçileri küstürdü. Biraz araştırın bu dediklerimi net bir şekilde görürsünüz.

Ben böyle yazdığımda birileri taktıkları at gözlükleri nedeniyle ısrar ve inatla benim sürekli ve sadece Zeydan Karalar’ı kötülemeye çalıştığımı söyleyip, yazıp, çizip duruyorlar. Halbuki Zeydan Bey Büyükşehir Belediye Başkanı olduğundan bu yana yazdığım eleştirilerin onda birini dikkate alsaydı bugün Büyükşehir’in en büyük adayı yine kendisi olurdu. Şimdi ise çok büyük tavizler vermezse Tufanbeyli’ye bile aday gösterilmeyecek durumda.

Aslında bu yazımda Cumhur İttifakı kulislerinde konuşulan bir ismi sizlere yazacaktım ama Burhanettin Bey’in açıklamaları o yazımı erteletti.

Adana’da CHP’nin nasıl şekilleneceği konusunda artık iki kişiyi dikkatle takip edin; İlk isim Burhanettin Bulut, diğer isim ise Ayhan Barut. Onların söylediklerini nasıl yorumlamak gerektiğini düşünürseniz de bu kardeşinizin yazılarını okumaya devam edin.

Şu düşüncemi de sizlerle paylaşarak yazıyı bitireyim. Gerçekleşirse; “Yine bilmişti" dersiniz. Eğer Burhanettin Bulut Genel Başkan Yardımcısı olmasaydı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak adını buradan yazardım ama şimdi o daha büyük bir görev aldı. O yüzden benim CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gördüğüm isim (tabi kendisi de isterse) Ayhan Barut’tur. Bence bugüne kadar şehre yaptığı hizmetleri taçlandırmak için kendisine de bu görev çok yakışır.

Görelim Mevla neyler?