Herkesi kendimiz gibi dost sanıyoruz, yanıldığımız zaman da zorumuza gidiyor. Özellikle bu şikayetleri çocuklarda daha çok gözlemliyoruz. Aslında çocukların arkadaşlık ilişkileri, davranış kalıpları ve eğlence ortamı gibi birçok unsuru içerisinde barındırıyor. Görüyoruz, iyi bir arkadaş ortamına sahip olan çocuklar diğerlerine göre daha çok başarılı oluyor.

Elbette burada anne ve babaya da büyük sorumluluklar düşüyor. Çünkü aile bireylerinin sıklıkla yaptığı hata, çocukların arkadaş seçiminde gereğinden fazla baskı kurmaları olarak karşımıza çıkıyor. Baskı kurmadan çocuğa özgürlük alanı kurduğumuz ölçüde ona yardımcı olabiliriz.

Çocuklarda sosyalleşme sürecinin gerçekleşmesi için onların çevreleri ile etkileşime girmesi konusunda anne ve baba olarak yol gösterici olmalıyız.

Kim ne derse desin güzel bir arkadaşlık kurmak çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlar, bakın o çocuk gittiği okulda daha başarılı olur, güçlü dostluklar kurar.

Kendinizin olduğu kadar çocuklarınızın da dostluk bağlarına önem verin. Günümüzde gerçek arkadaşlıklar büyük önem taşıyor.

Siz siz olun yola çıktığınızı hiçbir zaman yolda bulduğunuza değişmeyin!