Geçtiğimiz hafta Adana’nın yerel siyaseti için çok önemli bir haftaydı. Ak Parti’nin Adana’nın ilçelerinde göstereceği adaylar açıklandı, Hüda-Par, Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu’nun da katılımıyla Adana Büyükşehir ve ilçe adaylarını açıkladı. Daha önce bazı ilçe adaylarını belirleyen Yeniden Refah Partisi de hem kalan ilçeleri hem de Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayını kamuoyuyla paylaştı.

Geçtiğimiz hafta Adana özelinde bize şunu gösterdi; Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oluşturulan Cumhur İttifakı Adana’da tam anlamıyla kurulamadı. Ak Parti ve MHP’nin (bence son kez) seçimlere birlikte gireceği ancak diğer ortakların özgül ağırlıklarını sandıklara yansıtacağı bir seçim bizleri bekliyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan adayları ve ortaya çıkan tabloyu değerlendirmeden önce CHP’nin başta Seyhan, Çukurova ve Yüreğir adaylarının bu yazı yazılmaya başlandığı an itibariyle hala belli olmadığını da ifade edeyim. DEM Parti ile CHP’nin Adana ve ilçeleri özelindeki pazarlıkları sürüyor.

CHP adayları resmi olarak açıklandıktan sonra merkezde ilçelerde kimin kazanabileceklerini değerlendiririz. Bu yazıda bugünkü tabloyu değerlendireyim.

Hüda Par’ın ve Yeniden Refah’ın Adana’da kendi adaylarını çıkarması Ak Parti’ye de MHP’ye de büyük bir darbe vuracak. Burada meseleyi iki türlü değerlendirebiliriz.

Birincisi, Hüda Par ve Yeniden Refah’ın kendi gerçek güçlerini ortaya koyabilecek bir çalışma yapabileceğini, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan bu seçimlere önem verdiklerini bu yüzden de birkaç bölge dışında tüm ülkede kendi adaylarını belirlediklerini ifade edebiliriz.

İkincisi, Ak Parti üst yönetiminin birtakım tutumları nedeniyle bu iki partinin talep ve itirazlarının kabul edilmemesi sonucunda bu tablonun ortaya çıktığıdır.

Bununla birlikte Ak Partili bazı görevli ya da gönüllü isimlerin özellikle Yeniden Refah Partisi’ne 'iki oy fazla alabilmek için' aday çıkardıkları bu yüzden de bazı yerlerde Ak Partili adayların kaybettirilmesi üzerine çalıştıkları savı bence gereksiz bir alınganlıktır.

Her parti bir diğerinden farklı siyasi duruşu ve anlayışı nedeniyle kurulur. Öyle olmasa zaten farklı partilerin kurulmasına gerek yok. Cumhur İttifakı’ndaki tüm partiler kapatsın kapılarını, versinler partinin anahtarını Ak Parti’ye orada yapsınlar siyaseti…

Son tahlilde keşke hiçbir parti açık ya da gizli ittifak yapmasa ve böylece hepsi seçim sonuçlarında vatandaştaki karşılığını görse ancak bu mümkün olmadığına göre bir partiyi ittifak yaptı diye övemeyeceğimiz gibi ittifakta yer almıyor diye de eleştirmememiz gerekir.

Gelelim geçtiğimiz hafta açıklanan adaylara. Ak Parti’nin açıkladığı isimlere baktığımızda merkezde işinin zor olduğunu söylememiz gerekiyor. Türkiye’nin birçok ilinden bile yoğun bir nüfusa sahip olan ve en büyük ilçelerinden Seyhan’da açıklanan adayın halk tarafından çok fazla tanınmadığı aşikâr. Bu yüzden Erdal Hatipoğlu’nun çok çalışması gerekiyor.

Yüreğir’de ise Halil Nacar ismi özellikle temayülde birinci çıkması ve Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını düşündüğümüzde ve bu süreçte halk arasında bilinirliğinin de arttığını varsayarsak isabetli bir tercih olmuş. Halil Bey’in Ak Parti’nin merkezdeki tek belediyesinin yönetimine talip olması işini kolaylaştıracaktır.

Ceyhan’da Erol Kahraman ismi için herkes isabetli bir seçim diyor ancak karşısında eski belediye başkanı seçilip görevden alınan iki güçlü ismin olması işini zorlaştıracak. Alemdar Öztürk ismi dengeleri değiştirebilecek bir isim. Öte yandan Kadir Aydar gerçeğini de kimse göz ardı edemez. İlçede hala çok fazla seveni ve oy potansiyeli var. O yüzden de yarışı şimdilik önde götürüyor.

Ak Parti’de en rahat isim sanırım Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik. O da zaten bugüne kadar ortaya koyduğu vizyon ve hizmetlerle bu rahatlığı hak etmişti.

Hüda-Par ve Yeniden Refah’ın ilçe adaylarını daha sonraki yazılarımda daha ayrıntılı bir şekilde değerlendireceğim ancak iki partinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına değinmeden bu yazıyı bitirmeyelim.

Hüda-Par İl Başkanı Salih Demir daha önce düzenlenen bir saldırıda yaralanmıştı. O saldırıda Sacit Pişgin de maalesef hayatını kaybetmişti. Herkese dokunabilen, insanlarla iletişimi güçlü, sözü dinlenen bir isim Demir. Hüda Par Adana’da güçlü bir konumda. O yüzden Salih Demir’in hatırı sayılır bir oy alacağını düşünüyorum.

Yeniden Refah Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Baysal da kamuoyunun yakından tanıdığı bir iş adamı. Yıllardır partinin yükünü çekiyor. Örgüt içerisinde de güçlü. Eğer doğru bir strateji uygularsa şu an cepte görünen Pozantı ile birlikte birkaç ilçede daha söz sahibi olabilirler. Bununla birlikte Büyükşehir’de de iddialı konuma gelebilirler.

CHP’nin adayları da belli olunca daha geniş bir tahlil yapmamız mümkün olacaktır. Görelim Mevla neyler…