Gazetemizin Ekim 2019 tarihli manşet haberinde şu ifadeleri kullanmıştık;

“AK PARTİ DÜZENLEDİ; BELEDİYE ÖDEDİ”

Sarıçam’da Çöpler Dağ Gibi Birikti: Vatandaş Tepkili! Sarıçam’da Çöpler Dağ Gibi Birikti: Vatandaş Tepkili!

İddiaya göre; Ceyhan'da Ak Parti İlçe Gençlik Kolları 2018 yılında, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yıldönümünde şehit aileleri, gaziler ve yakınları için yemek düzenledi. Yemekte ailelere tavuk sote, pilav, tatlı ve su ikram edildi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yemek organizasyonu, Ak Parti Ceyhan İlçe Başkanı Muhammed Islam Bünül'ün kuzeni Esra Bünül'e ait Vuslat Gıda'da gerçekleştirildi. Tepki çeken gelişmeler ise bundan sonra yaşandı. Ak Parti Ceyhan İlçe Gençlik Kolları'nın düzenlediği yemek için dönemin Ak Partili Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak'ın yönettiği belediyeye 11 Eylül 2018 tarihinde 55 bin lira yemek bedeli, artı KDV olmak üzere toplam 59 bin 400 lira tutarında fatura kesildi.

FATURA SAHİBİ İLÇE BAŞKANININ KUZENi

Yemekte ailelere tavuk ve tatlı ikramında bulunulduğu, normalde 2-3 bin lira olması gereken fatura tutarının ise bu kadar büyük meblağda olmadığı ileri sürüldü. Vatandaşlar, "Şehit aileleri üzerinden vurgun anlamına gelen" faturanın AK Parti Ceyhan İlçe Başkanı Muhammed İslam Bünül'ün kuzeni Esra Bünül'e ait Vuslat Gıda firması adına kesilmesine tepki gösterdi. Öte yandan AK Parti Ceyhan İlçe Gençlik Kolları'nın düzenlediği yemeğin faturasının, o dönemki Ak Partili Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak'ın yönettiği belediye tarafından ödenmesi ise kamuoyunda rahatsızlık uyandırdığı öğrenildi.”

BAŞKAN KADİR AYDAR SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

 Ak Parti Ceyhan İlçe Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu etkinliğin bedelini şişirerek Ceyhan Belediyesi’ne fatura etmesinden dolayı dönemin Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’da, o zaman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak Ceyhan halkının hakkını aramaya çalışmıştı.

Bu konuyla ilgili haberler bugün ajanslarda ki yerini şu şekilde aldı:

Adana’nın Ceyhan ilçesinde şehit yakını ve gazilere verilen yemekte usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yemek firması sahibi ve eski Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı'nın da aralarında olduğu 4 kişiye 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.
Ceyhan Belediyesinin 2018 yılında şehit yakını ve gazilere verilen 150 kişilik yemekte usulsüzlük yapıldığı yönünde şikayeti üzerine dönemin görevlileri ve yemek firması hakkında dava açıldı.

Ceyhan 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın 10. celsesinde karar açıklandı. Karara göre 2018 yılında Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper B. döneminde 150 şehit yakını ve gazi ailesine verilen tavuk sote ve pilav yemeğinin faturasının kabartılarak Ceyhan Belediyesine kesildiği, dönemin şartlarında 7 TL olan ve 150 kişiye verilen tavuk sote ve pilav menüsü için bin 50 TL fatura kesilmesi gerekirken bir yemek firması tarafından 59 bin 400 TL fatura kesildiği belirlendi. Bu nedenle mahkeme; dönemin Ceyhan Belediyesi Başkan Vekili Ali Alper B., Başkan Yardımcısı Zafer B., Osman Bahri A. ile yemek firması sahibi Esra B.'yi ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Whats App Görsel 2024 06 25 Saat 13.11.00 C61C4Bd4

Kaynak: Çukurova Metropol Gazetesi