Adana’da 32 yaşındaki Sultan Çabuk, 113 kiloya ulaşınca; nefes almakta ve yürümekte zorlandığı gibi karaciğerinde de yağlanma oluştu. Uyuyamayan, ayak ağrıları artan Çabuk, üzerine uygun kıyafet bulamadığı gibi insanların kendisine küçümseyerek bakışlarından da rahatsız oldu. Bir gün yolda yürürken, butikten alışveriş yapan insanları görünce; bir değişim öyküsü yazmaya karar verdi ve ‘tüp mide ameliyatı’ oldu. Ameliyat sonrasında zorlu bir süreci atlatan genç kadın, 113 kilodan 49’a; 56 bedenden 34’e düştü. Bir ‘değişim öyküsü’ yazan Çabuk’u görenler tanıyamıyor. “Daha önce aynaya bile bakamazdım. Şimdi özgüvenim yerinde” diyen Sultan Çabuk, “Beni görenler tanıyamıyor. Ve ben zayıflayarak çok güzel bir şey başardım. Üzerime uygun kıyafet bulabildiğim gibi sağlıklı bir yaşama kavuştum” dedi.

113 KİLOYA ULAŞTI

Bir kamu hastanesinde çalışan Sultan Çabuk, 2 yıl önce 113 kiloya ulaşınca; nefes almakta olduğu gibi yürümekte de zorlanmaya başladı. Kilosuna bağlı olarak ayak ağrıları artan genç kadının, karaciğeri de yağlanmaya başladı. Tüm zayıflama çabaları sonuçsuz kalan Çabuk, üzerine uygun kıyafet de bulmadı. Kendisinden yaşça büyük kadınların kıyafetlerini giymesi, insanların ona acıyarak bakması Çabuk’un, psikolojisini de olumsuz etkiledi.

2 YILDA 64 KİLO VERDİ

Zayıflayıp, bir değişim öyküsü yazan insanların hayat hikayelerinden etkilenen Sultan Çabuk, bir gün yolda yürürken, butikten alışveriş yapan zayıf insanları görünce; ‘tüp mide ameliyatı’ olmaya karar verdi. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cihan Gökler ile tanışması, genç kadının da hayatını değiştirdi. Özel bir hastanede başarılı bir operasyon gerçekleştiren Çabuk, zorlu bir sürecin ardından, sadece 2 yılda tam 64 kilo verdi; 56 bedenden 34’e düştü.

NEFES ALAMIYORDUM

Kendi değişim öyküsünü anlatan Sultan Çabuk, “Önceden nefes alamıyor, uyuyamıyordum. Yürüyemediğim gibi ayakta durmakta dahi zorlanıyordum. Kiloma bağlı olarak ayak ağrılarım vardı. Karaciğerim yağlanmaya başlamıştı. Üzerime uygun kıyafet bulamıyor, bulsam bile bana yakışmıyordu. Benden yaşça büyük insanlara uygun kıyafetler giymek beni rahatsız ediyordu. İnsanların bana küçümseyen ve acıyan bakışları da öyle” dedi.

AYNAYA BAKAMIYORDUM

Çabuk, “Ailem ve çevremdeki insanlar, bana zayıflamam için sürekli baskı yapıyordu ama olmuyordu. 5 kilo versem; 10 kilo alıyordum. Artık aynaya bile bakamıyordum. Özellikle düğünlere gitmek dahi istemiyordum. Çünkü üzerime uygun ve beni mutlu edecek bir kıyafet bulamıyordum. En basiti, bir yerden bir başka yere gidemiyor; bir kat çıksam nefes nefese kalıyordum. Uyuyamıyor, uyurken nefesim kesiliyordu” ifadesini kullandı.

ACIYARAK BAKIYORLARDI

Kilosunun, insanların kendisine bakışını ve iş hayatını olumsuz etkilediğini anlatan Sultan Çabuk, “İnsanlar dış görünüşe önem veriyor. Bana baktıklarında 113 kilo birini görüyorlardı. Kimisi acıyarak, kimisi küçümseyerek bakıyordu. Bir gün yolda yürürken, butikten alışveriş yapan zayıf insanları görünce; ‘Ben de bir gün onlar gibi zayıf olabilecek miyim?’ diye kendi kendime sordum ve sonrasında tüp mide ameliyatı olmaya karar verdim” diye konuştu.

Önce Çarptı, Sonra Saldırdı! Önce Çarptı, Sonra Saldırdı!

BENİ TANIYAMIYORLAR

Tüp mide ameliyatı, sonrasında yaptığı sıkı diyetle 2 yılda 69 kilo verdiğine dikkat çeken Çabuk, “Hayalim gerçek oldu. 113 kilodan 49 kiloya; 56 bedenden 34 bedene düştüm. Beni uzun zamandır görmeyenler, bu halimi görünce beni tanıyamıyor, ‘Bu sen misin?’ diyor. Ben de eski fotoğraflarıma bakınca kendimdeki değişime inanamıyorum. Çok zor günler geçirdim ama her şeye rağmen güzel bir şeyi başardım. Özgüvenimi yeniden kazandım” dedi.

ŞİMDİ DE “KİLO AL” DİYORLAR

Zayıflamasıyla birlikte uyku düzeninin normale döndüğü gibi ayak ağrılarından kurtulduğunu belirten Sultan Çabuk, “Önceden bir kat dahi çıkamazken, şimdi hiç durmadan rahatlıkla 8-9 kat çıkabiliyorum. Her şeyden önemlisi butikten giyinebiliyor, üzerime uygun ve beni mutlu edebilecek kıyafet bulabiliyorum. Bana daha önce ‘Zayıfla’ diyenler, şimdi ‘Acaba kilo mu alsan? Biraz yesen de 50-55 kilo mu olsan?’ diye tavsiye veriyor” yorumunu yaptı.

GÜZEL BİR ŞEY BAŞARDIM

Sultan Çabuk, “Şu anki halimden çok memnum. Ailem bile bendeki değişime inanamıyor. Ağabeyimle iddiaya girmiştik. O, benim 65 kiloya kadar zayıflayacağımı düşünmüyordu bile ama bugün 49 kiloyum. Ben zayıflayarak, çok güzel bir şeyi başardım. Kendime özgüvenim geldi. Eskiden aynaya dahi bakamazken, şimdi aynanın karşısında üzerime uygun, en güzel kıyafeti seçmeye çalışıyorum. Artık çok mutluyum” ifadesini kullandı.

ZOR BİR SÜREÇ OLDU

Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cihan Gökler ise, “Sultan’ı 2 yıl önce tüp mide ameliyatı yaptık. Ameliyattan sonra yaklaşık 1.5 ay boyunca Sultan’ın kusma problemleri, sonrasında da midesinde bir dönme olduğunu fark ettik. İkinci bir operasyonla midesine stent taktık. 20-25 gün sonra da her şey normale dönünce stenti geri çıkarttık; zayıflama sürecimiz de kaldığı yerden devam etti. Her şey yoluna girdiği gibi sağlıklı kilo vermeye başladı. 2 yılda 69 kilo verdi. Şu anda çok sağlıklı ve özgüveni yerinde. Asla pes etmedi ve sabırla mücadele etti ve sonuçta amacına ulaştı” dedi.

Muhabir: SONER KAN