Asım Baş hasat sırasında bazı biçerdöver operatörlerinin daha fazla kar etmek amacıyla biçerdöver ayarlarını ihmal ettiğini ve hızlı hasat yaptığını hatırlattığı uyarıda be sebepten dane kaybının yaşandığını ifade etti.

Dane kaybıyla çiftçilerin büyük zarara uğradığını ifade eden Baş, "Hasat sırasında çiftçilerimizin daha dikkatli olması gerekir. Öncelikle dane kaybını önlemek için çiftçimiz ürününün hasadını zamanında yaptırmalı ve biçerdöver sahipleri ile sözleşme imzalamalıdırlar. Bakanlığımız tarafından açılan biçerdöver sürücü kursuna katılmayan, biçerdöver sürücü belgesi olmayanlara kesinlikle hasat yaptırılmamalıdır. Bazı biçerdöver operatörleri belgeli dahi olsa daha fazla kar amacıyla hasat esnasında biçerdöverleri hızlı kullanmak suretiyle kayıplara neden olmaktadır. Bunun önlenmesi için çiftçiler öncelikle biçerdöver sahipleri ile sözleşme imzalamalıdırlar. Bundan sonra da biçerdöver sürücülerini devamlı uyararak, hızlı hasat yapmalarını önlemelidirler. Biçerdöverin tabla yüksekliği, dolap ayarları, batör ve konterbatör, elek vs. ayarları her tarla için yeniden ayarlanmalıdır" dedi.

Keşkek Şenliği Konserlerle Sona Erdi Keşkek Şenliği Konserlerle Sona Erdi

Kayıplar için alınacak tedbirler sonrasında daha fazla ürün elde edileceğini ve bundan da hem çiftçin hem de ülke ekonomisi kazançlı çıkacağını ifade eden Asım Baş, yapılan uyarılara rağmen zorluk çıkaranlar hakkında yetkili kontrolörlerin raporları doğrultusunda kanuni işlem yapılarak cezalandırılacağını belirtti.

Kaynak: iha