Adana’da yaklaşık 9 ay önce; 27 yaşındaki Abdullah Yavuz Dal, parkta alkol alan Y. Ö., E. T. ve M. G.’e; “Burada içki içemezsiniz” uyarısında bulundu. Üç arkadaş, parktan uzaklaşıp bir süre sonra geri döndü; yalnız yakaladıkları Dal’ı önce darp etti; sonra genç adamı kalbinden bıçaklayarak öldürdü. Mahkeme, sanıklara ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulayıp, Ö. ve T.’in cezalarını müebbet hapisten; 20’şer yıla düşürdü. Yine aynı indirimden faydalanan G’nin cezası da müebbetten 11 yıl 3 ay hapse indirildi. Üvey oğlunun ölümüyle sarsılan Tahir Yesin, “Olaydan birkaç saat önce de sanki öleceğini biliyormuş gibi gelip elimi öptü; helallik istedi. Ne olduğunu sorduğumda da bana; ‘Ölüm kalım meselesi baba. Ne olur ne olmaz’ yanıtını verdi. Ben de ona hakkımı helal ettim” diye yaşananlara isyan etmişti.

HAKKINI HELAL ET BABA

Olay, 4 Ağustos 2023 tarihinde merkez ilçe Seyhan’a bağlı Gülpınar Mahallesi’nde yaşandı. Abdullah Yavuz Dal, üvey babası Tahir Yesin’e (71) evden çıkmadan önce; “Ölümlü dünya baba. Hakkını helal et” dedi. Dal, daha sonra arkadaşlarıyla bir parkta buluştu. Arkadaşları sigara almak için onun yanında ayrılırken, yalnız kalan Dal da motosikletle parka gelip, burada içki içen Y. Öz. (19), E. T. (20) ve M. G.’ye (20) tepki gösterip, “Burada içki içemezsiniz” uyarısında bulundu.    

KALBİNDEN BIÇAKLADILAR

Bu uyarı üzerine üç genç, parktan uzaklaştı. Ancak üç arkadaş, bir süre sonra parka geri döndü. Y. Ö., yolda yürüyen Dal’a; “Bakar mısın?” diye seslendi; Dal’ın arkasını dönmesi üzerine E. T. ve Y. Ö. de ona saldırıp darp etti. Ö. ve T., bu esnada yanında taşıdığı bıçakları çıkartıp, Dal’ı kalbinden bıçakladı. Dal, kanlar içinde yerde kalırken, saldırgan da kaçtı. Hastaneye kaldırılan Abdullah Yavuz Dal, burada doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Adana’da Damadın Aile Katliamı Kamerada Adana’da Damadın Aile Katliamı Kamerada

SANKİ ÖLECEĞİNİ BİLİYORDU
Acı haberle sarsılan ve üvey baba Tahir Yesin, “Oğlum, 2 yıldır uyuşturucu kullanıyordu. Onu defalarca affettim ama bir türlü bu illetten kurtaramadım. 20 gündür hiçbir şey yiyip içmiyordu. Olaydan birkaç saat önce de sanki öleceğini biliyormuş gibi gelip elimi öptü; helallik istedi. Ne olduğunu sorduğumda da bana; ‘Ölüm kalım meselesi baba. Ne olur ne olmaz’ yanıtını verdi. Ben de ona hakkımı helal ettim. Saatler sonra da bıçaklandığını duydum. Onu 7 yaşındayken yanıma alıp büyüttüm” diye isyan etti.

10 AY SONRA KARAR ÇIKTI

Olaydan kısa bir süre sonra Cinayet Büro Amirliği ekiplerince yakalanıp tutuklanan; Y. Ö., E. T. ve M. G. hakkında da Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten öldürme’ suçundan dava açıldı. Yaklaşık 10 aydan bu yana devam eden davada karar çıktı. Üç sanık da cezaevinden ‘Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ üzerinden karar duruşmasına katılıp, son savunmalarını yaptı. Anne Dilber Yesin, “Oğlum olay günü sanıklara ‘burada kadınlar var, alkol almayın’ diye uyarmış” dedi; sanıklara en ağır cezanın verilmesini istedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ’ UYGULANDI

Y. Ö. ve E. T., “Öldürme kastımız yoktu” savunmasını yaparken, M. G. ise suçsuz olduğunu öne sürdü. Mahkeme heyeti, T. ve Ö.’ye önce ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi; sonra cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işledikleri ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezalarını 20’şer yıla düşürdü. Mahkeme, yine ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdiği G.’nin cezasını, suçun işlenmesine yardımcı olduğu, suçun haksız tahrik altında işlenmesi ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 11 yıl 3 aya indirdi. Heyet, 3 sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Editör: Metropol Gazetesi