Adana’da Ahşap İmalathanesinde Yangın Adana’da Ahşap İmalathanesinde Yangın

Sözlü:" Vali Demirtaş Bana Ricada Bulundu"

2014 -2019 yıllarına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Hüseyin Sözlü'ye ruhsatsız  işletmelerin adayı işgal etmelerine neden göz yumruklarını sorduk. Sözlü, dönemin valisi Mahmut Demirtaş'ın kendisine ada üzerindeki ruhsatsız işletmelere dokunmaması yönünde ricada bulunduğunu iddia etti. Dönemin Valisi Mahmut Demirtaş tarafından koruma altına alınan işletmeler tarihten sonra asbestli moloz dökerek adayı büyütmeye ve Seyhan Baraj Gölünü büyütmeye başladı.

Isfalas845

Karalar: " Adamların Elinde İzin Belgesi Var"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 11 Ekim 2022 'de Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında; " Menderes işgal ediliyor ve biz bir şey yapamıyoruz.  Baraj Gölüne moloz döküyorlar. Adamların elinde DSİ'den izin belgesi var. Biz bir şey yapamıyoruz" diyerek meclis kürsüsünden adanın işgalini duyurdu.

DSİ: "Öyle Bir İzin Belgesi Yok"

Başkan Karalar'ın iddiaları doğrultusunda DSİ'ye 5 soru içeren bir mail yazdık.

"1- Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 11 Ekim 2022 tarihinde belediye meclisinde "Menderes işgal ediliyor. DSİ'ye gittim adamların elinde izin belgesi var. Bir şey yapamayız dediler" açıklamasında bulundu. Baraj gölüne dökmek için herhangi bir izin belgesi var mı? Varsa bu izin belgesi hangi kanuna dayanarak kimlere verildi?

2- Sayın Karalar orası adamların özel mülkü dedi. Baraj gölünün içindeki yarım  ada kime ait? 

3- Eğer kiralama yapıldıysa  sözleşmelerinde çevreyi korumak adına herhangi bir madde var mı?

4- Menderesi işgal eden işletmelerin giderleri baraj sularına mı bırakılıyor? Bırakmıyorsa bu derme çatma işletmelerin giderleri nereye boşaltılıyor?

5- Seyhan Baraj gölünün üzerinde yağ tabakaları oluşmuş.  Bununla ilgili DSİ'nin bir çalışması var mı? " sorularını ilettiğimiz DSİ yetkilileri mailimize yazılı olarak bir cevap vermediler ancak bir telefon görüşmesi  yaptığım bir devlet memuru göle moloz dökülmesi için kimsenin elinde bir belge olmadığını,  zaten yasal olarak böyle bir belge verilemeyeceğini, adadaki ilk iki işletmenin kanalizasyon gideri olduğunu iletti. Adadaki hiçbir işletmenin de ruhsatı olmadığı bilgisini verdi.

Ishaşl24

Adana'nın Son 3 Valisi İşgalden Haberdar

Başkan Hüseyin Sözlü'ye işgalci esnafa dokunmaması yönünde ricada bulunduğu iddia edilen Vali Mahmut Demirtaş'tan sonra Vali Süleyman Elban'a da tüm detayları ilettik. Ancak Sayın Elban döneminde ada işgaline yönelik bir çalışma yapılmadı.  Mevcut Vali Yavuz Selim Köşger'e konuyu tüm detayları ile ilettik. Sayın Vali Nisan ayında valilikte ilgili kurum yöneticilerinin katılımı ile bir işgal toplantısı gerçekleştirdi. Henüz Menderesteki işgaller ile ilgili bir gelişme yaşanmadı.

"3621 Sayılı Kıyı Kanunu İhlal Ediliyor "

2022 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın açıklamasının ardından  TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası da yazılı bir açıklama yapmıştı.  (İMO) Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, Adnan Menderes Bulvarındaki işgallerin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan açıklamasında;

“Ancak Menderes Bulvarı’nın tam da orta yerinde, Seyhan Baraj Gölü içinde, Adanalılar tarafından “Amerikan Adası” olarak bilinen alanda yasadışı işgaller, korkunç bir çirkinlik ve garabet olarak karşımızda durmaktadır. Hangi yerel yönetici bu işgale, ‘ön verdi’, ‘yol açtı’ , ‘izin verdi’ ya da ‘ruhsat verdi’ bilinmemekle beraber; mevcut durum, tam da ‘ben yaptım oldu’ misali sonuna kadar yasa dışı işgaldir. Bu durum; şu anda yürürlükte olan 3621 Sayılı Kıyı Kanunu’nun; zaman içinde getirilen istisnalarına rağmen, baştan sona açık ve net ihlalidir. Bu ihlalin ortadan kaldırılması için, ortada verili bir ‘izin’, ‘ruhsat’ mevcut olmadığından, hiçbir kurul, meclis kararına da ihtiyaç yoktur. Mevcut Ada’nın, Adnan Menderes Bulvarına giriş tarafı dışında, işgal edilmemiş, halkın özgürce kullanımına açık bir alan bırakılmamıştır. Hali hazırda suları çekilmiş gölün tabanına da masalar kurulmuş vaziyettedir. Aslında sayıları ve kapladıkları tüm yarımada göz önüne alındığında; kapasiteleri Adanalıların piknik vb. etkinliklerindeki alışkanlıklarına göre, en yoğun yaz aylarındaki kullanım ihtiyacının da üzerindedir. Kaldı ki; Adanalıların ‘Amerikan Adası’ olarak adlandırdığı bu alan, Seyhan Baraj Gölü içinde olup, zamanında kamulaştırıldığı için özel mülkiyetten de bahsedilmeyip, tamamen kamunun, DSİ ve/veya Milli Emlak’ın mülkiyetinde olan bir alan olup; mevcut 3621 Sayılı Kıyı Kanunu yürürlükte olduğu müddetçe, hiçbir kurum tarafından ruhsatlandırılması da mümkün değildir. Anılan bölge imarlı alan olmayıp, ruhsat ve iskana da tabi olmadığından elektrik, su, atık su aboneliği de muhtemelen yoktur. Çünkü bu bölgede aboneliğe uygun bir alt yapı da mevcut değildir. Ayrıca son olarak şu soruyu sormak isteriz: Buradaki tesislerin atık suları nereye gidiyor?!! Marka kent Adana ve bu kentte yaşayanların hak etmedikleri bu garabet ve çirkinliğe bir an önce son verilmelidir." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Çukurova Metropol Gazetesi