Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Ayyüce Türkeş, İl Başkanı Veysel Yıldız ve yanındaki heyet ile birlikte tekstil fabrikalarını ziyaret etti.  Firma yetkilileri, “Adana’mızın ekonomik kalkınması için bize büyük görevler düşüyor. Fabrikaları kurduktan sonra ilçemizdeki istihdamı nasıl arttırabileceğimize odaklandık. Şimdi ise, vatandaşlarımıza istihdam sağlayan büyük fabrikalar oluşturduk. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Dr. Ayyüce Türkeş’e nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Kültür Yolu Festivali Adana'da Yarın Başlıyor Türkiye Kültür Yolu Festivali Adana'da Yarın Başlıyor

Dr. Türkeş, “Ziyaret ettiğimiz firmalar, özellikle dünya markalarına üretim yaparak yurt dışı ihracatla ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunuyor.  Adana’nın sanayi ve gastronomi şehri olması avantajından faydalanıp ilgili alanlarda fuarlar düzenleyeceğiz, ulusal ve uluslararası fuarlara Adana’ya temsilen kendimizi davet ettireceğiz. 31 Mart'tan sonra uygulamaya koyacağımız projelerimizle Adana'mızda üreten kim varsa yanlarında olacağız” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi'ne yaptığı ziyaret sırasında Adana’nın Dijital ikiz şehri projesini hayata geçireceklerini belirten Dr. Türkeş, “Bu proje sayesinde Adana’nın şehir planlama konusunda yaşadığı pek çok sorunu çözeceğiz. Şehir planlamacılar, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kuracağımız bir ekiple, Adana’nın Dijital İkiz Şehri’ni yapacağız, dijital teknolojiler ile kentsel operasyonel mekanizmaları birleştireceğiz. Şehrin tüm unsurlarının dijitalleştirilmesi ve kentin gerçek zamanlı görselleştirilmesi, kentsel iyileştirme için bir planlama modeli oluşturacak”  şeklinde konuştu.

YEREL BASINA DESTEK SÖZÜ

Yerel gazetelerin personel giderleri ile kalıp, mürekkep, baskı, dağıtım gibi yüksek harcama maliyetlerinin altında adeta ezildiğini belirten Türkeş, “Yerel gazeteler yaşam savaşı vermektedir. Kâğıttan mürekkebe, elektronik cihazlardan yazılımlara kadar medya sektöründe kullanılan malzemelerin çoğu ithaldir. Bu olumsuz sürecin durdurulması için medya kurumları, malzeme kullanımında dışa bağımlılıktan kurtarılmalı, eskisi gibi yerli kâğıt fabrikaları kurulmalı ve işletilmeli, gerekli ekonomik destek verilerek çıkmalarına olanak sağlanmalıdır. Pandemi döneminde ve daha sonra deprem felaketi nedeniyle yerel basına yeterli destek verilememiştir. Dolayısıyla sizlerin daha güçlü olması, daha aktif olması, daha iyi ürün üretmesi, daha iyi gazete çıkarması bizim işimizi de kolaylaştırır. 31 Mart’tan sonra Burada sizlerle birlikte bu mücadeleyi çok daha güçlü bir şekilde yapacağımıza inanıyorum. Çünkü bizim bu mücadeleyi yapmamız için yerelden kaynaktan beslenen bilgiye, doğru bilgiye çok ihtiyacımız var. Bu bağlamda da sizlerin rolü çok değerli” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ