SONER KAN

Adana’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybeden, 40 yaşındaki Özel Kalem Müdür Vekili Samet Güdük, gözyaşları arasında toprağa verildi. 44 yaşındaki belediye çalışanı Mikail Güvenir’in ise, elinde yumurta sepeti ile içeriye girip, CHP’li Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın makamında olmadığını öğrenince tekrar dışarı çıkıp, aracından tabancasını aldıktan sonra yine yumurta sepetiyle içeriye girerken, tekrar üzerinin aranmadığı ortaya çıktı. Güvenir’in, odaya girdiğinde de doğrudan Güdük’e yönelerek, silahı ona doğrultup; “Kusura bakma” dedikten sonra ardı ardına tetiğe dokunduğu ortaya çıktı. Karalar, “Bu alacak-verecek; borç meselesi değil. Bunun arkasında başka şeyler var” dedi; olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

‘YUMURTA PAKETİ’ İLE GİRDİ

Olay, önceki gün merkez ilçe Seyhan’a bağlı Reşatbey Mahallesi’nde yaşandı. Belediye bünyesindeki ‘Halk Ekmek Fabrikaları’na ait ekmek büfelerinde çalışan Mikail Güvenir (44), önce elinde bir paket yumurtayla kontrol noktasından geçip, Özel Kalem Müdürlüğü’nün bulunduğu kata çıktı. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın odasında olmadığını öğrenen Güvenir, Özel Kalem Müdür Vekili Samet Güdük’e; “Bir paket hediye yumurtam daha var. Arabada unuttum. Onu alıp getiriyorum” diyerek odadan geri çıktı.

“KUSURA BAKMA” DEDİ; VURDU

Güvenir, daha sonra arabasındaki tabancasını alıp, elindeki yumurta paketiyle birlikte tekrar güvenlik noktasına geldi, ancak buradaki görevliler, Mikail Güvenir’in daha önce başkanlık makamının bulunduğu kata çıktığı için bu kez üzerini aramadı. Doğrudan Samet Güdük’e yönelen Güvenir, tabancasını çıkartıp Güdük’ü yüzüne doğrulttu, sonra da; “Kusura bakma” diyerek 3 el ateş etti. Kolu ve omzundan vurulan Güdük, kanlar içinde yerde kalırken, olayın ardından kaçan Güvenir de polis merkezine gidip, ruhsatsız silahıyla birlikte teslim oldu.

Sametgudukesi

HAYAT ARKADAŞINA SON VEDA

Samet Güdük, ağır yaralı olarak kaldırıldığı özel hastanede, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Mikail Güvenir de emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Güdük için görev yaptığı Adana Büyükşehir Belediyesi önünde bir tören düzenlendi. Güdük’ün eşi Gizem Güdük, hayat arkadaşının ay-yıldızlı Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılıp ağıtlar yaktı. Baba İsmail Güdük de tören boyunca eşi Esmahan Güdük’ün elini tuttu; acılı anne ve baba birbirlerine destek olmaya çalıştı.

Aciliannebabasametguduk

KALPLERE DOKUNDU; GÜNEŞİ GÖRDÜ

Törende konuşan Samet Güdük’ün ağabeyi Mehmet Güdük ise, “Samet, kalplere dokunma konusunda elinden geleni yapardı. Her zaman umut doluydu Samet, ailesi için, arkadaşları, dostları, yol arkadaşları, onu sevenler için her zaman umut doluydu. Böylesi bir ölümü hak etmedi. Kardeşimiz; canımız, onu bilen, onu tanıyan 7’den 70’e herkesi için Samet ağabeydi; Samet babaydı. Bizim en küçüğümüzde ama bizim de ağabeyimizdi. Samet, her zaman umutlu bir şekilde; ‘Güneşi göreceğiz çocuklar’ derdi. Samet, güneşi gördü” dedi.

BU ALACAK-VERECEK MESELESİ DEĞİL

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, “Güzel bir insandı. O, Adana’ya aşıktı. O, görevine aşıktı. Ne yazık ki, onu menfur bir saldırıda kaybettik. Çok üzüntülüyüz. Emniyet müdürümüzle görüştüm. Dedim ki; ‘Bu bir alacak-verecek; borç meselesi değil. Samet, o kadar temiz ve düzgün bir insan ki, böyle bir ilişkinin olması söz konusu değil. Bu başka bir şey. İnsanlık ölmüş. İnsanlık gitmiş, insanlar müthiş bir travma yaşıyor” ifadesini kullandı.

BUNUN ARKASINDA BAŞKA BİR ŞEY VAR

Karalar; “Açım beni işe al, çocuklarım aç dediği için işe aldığım ve sürekli Samet’i ziyaret eden, ona yumurta getiren bir personelimiz tarafından katledildi. Bir trilyon kere düşünseniz böyle bir şey asla akla gelmez. Ben bunları biliyorum, tanıyorum. Bunun arkasında başka bir başka bir şey var. Bunu çıkartıncaya ve hesap soruncaya kadar peşini asla bırakmayacağız asla. Samet, Büyükşehir’e gelip, benimle çalışmayı çok istiyordu. Ben de onu alıp, en güzel koltuğa oturttum. ‘Başkanım benim özel kalem yazım yazılacak mı?’ diyordu. 11. ayda senin yazın hazırdı. Sürpriz yapacaktım sana Samet sürpriz ama olmadı” diye gözyaşı döktü.

Zeydankaralar8456

PARAMI VERMEYİNCE KORKUTMAK İSTEDİM

Evli ve üç çocuk babası olan Samet Güdük’ün cenazesi, daha sonra toprağa verilmek üzere; merkez ilçe Seyhan’a bağlı Karayusuflu Mahallesi Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi. Katil zanlısı Mikail Güvenir ise, olayın ‘alacak-verecek’ meselesi olduğunu öne sürdü. Güvenir, “Samet’ten alacağım vardı. Onu istedim. Paramı vermeyince de bir anda sinirlendim. Amacım onu korkutmaktı. Öldürme kastım yoktu. Bir anlık sinirle ateş ettim” dediği öğrenildi. Güvenir, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

Sametgudukzalisi

Muhabir: SONER KAN