SONER KAN

Olay, 15 Mayıs 2022 tarihinde merkez ilçe Seyhan’a bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde yaşandı. Yaşları 2 ile 14 arasında değişen 4 çocuğu olan Elif Cihangir (33), olaydan yaklaşık 6 ay önce TIR şoförü olan Yücel Cihangir (62) ile evlendi.

WhatsApp Görsel 2023-12-04 saat 19.59.08_65097e29

Olay günü karı-koca arasında çıkan tartışmaya, O.H. (15) de katıldı ve annesini savundu. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşürken, O.H. eline aldığı tahta parçası ve yine tahta çekmece kapağıyla Yücel Cihangir’i öldürdü.

Anne ve oğlu, bir süre cesedin başında bekleyip, birlikte plan yaptı. Ardından harekete geçip, önce sopayı pencereden dışarı attılar, ardından da bir süre bekleyip, sabaha karşı ‘112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp, kendilerini ihbar ettiler.

Alevlere Teslim Olan Evladını Kurtardı Alevlere Teslim Olan Evladını Kurtardı

Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alınan üvey evlat tutuklanırken, annesi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili olarak da Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de dava açıldı. İşte o davada dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını verdi ve sanık O.H.’nin, olayda elindeki tahta parçası ve çekmeceyle üvey babası Yücel Cihangir'in kafasına vurup öldürdüğünü, bu sırada yanında olan annesi Elif Cihangir’in de sağlık ekiplerini arama teklifinin oğlu O.H. tarafından reddedildiğine dikkat çekti.

O.H.’nin, üvey babasından şiddet gördüğüne dikkat çeken savcı, sanığın ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep ederken, annesi Elif Cihangir’in de ‘kasten öldürme’ eylemine katıldığına dair kesin ve maddi bir delil bulunmadığından hakkında ceza verilmemesini istedi. Sanıklar da beraatlarını istedi.

Son sözünü söyleyen mahkeme heyeti, önce O.H.’yi ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi, ardından da söz konusu cezayı suçun ‘haksız tahrik’ altında işlendiğine ve O.H.’nin olay tarihinde 15 yaşından küçük olduğuna dikkat çekip, cezasını 7 yıla indirdi. Anne Elif Cihangir de delil yetersizliğinden beraat etti. Sanıkların mevcut halleri de devam edecek.


WhatsApp Görsel 2023-12-04 saat 19.59.08_fd522ff7

Editör: Soner Kan