Adana’da sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden bağlantı kurdukları kişilere küçük yaştaki kız çocuklarının müstehcen fotoğraflarını gönderip, onları tuzaklarına düşürerek sadece 32 kişiden 1.5 milyonluk vurgun yapan şebekenin, kandırdıkları kişilerin statüsü, maddi durumu, mevki ve makamına göre; ‘sus payı’ istedikleri ortaya çıktı. Şebekenin sevgilileri ve onların kız arkadaşlarını yanlarına çekip, ağlarına düşürdükleri her bir kişi için onlara yüzde 20 komisyon verdikleri öğrenildi. Tuzağa çekilen kişilerle kimi zaman kadınların, kimi zaman da şebekenin erkek üyelerinin cinsel içerikli sohbet ettiği belirlendi. Zanlıların, paranın transferi için ihtiyaç duydukları banka hesaplarını da daha önce hiç suça bulaşmamış üniversite öğrencisi, işsiz genç ve ev kadınlarını kullandıkları, onlara hesaba yatacak paranın yüzde 10’unu ödeme vaadinde bulunup, kişisel bilgilerini ele geçirerek, hemen her bankada hesap açmalarına rağmen, onlara tek kuruş para dahi ödemedikleri bilgisine de ulaşıldı.

1.5 MİLYON LİRALIK TUZAK

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kadın ve küçük yaştaki kız çocuklarının müstehcen fotoğraflarını kullanarak vurgun yapan, S.K. ve M.A. liderliğindeki bir yapılanmayı deşifre etti. Çete liderlerinin, sevgilileri ve onların kız arkadaşları aracılığıyla hayata geçirdiği tuzağa düşen 32 kişiden yaklaşık 1.5 milyon lira vurgun yapan yapılanma, 14 Mayıs’ta Adana merkezli İstanbul, Mersin ve Bilecik’te yapılan eş zamanlı operasyonlarla çökertildi.

SAHTE HESAPLAR AÇTILAR

Otomobil Otoyolda Alev Alev Yandı! Otomobil Otoyolda Alev Alev Yandı!

AKŞAM, söz konusu soruşturmanın detaylarına ulaştı. Buna göre zanlıların, oluşturdukları sahte sosyal medya hesapları üzerinden rastgele arkadaşlık istekleri gönderdikleri, tuzağa düşen kişilerle bir süre bağlantı kurduktan sonra WhatsApp üzerinden yazışmak için cep telefonu numaralarını istedikleri öğrenildi. Sahte profil fotoğrafları kullanan şüphelilerin, bir süre sonra sohbeti cinselliğe getirip, daha önce temin ettikleri kadın ve küçük yaştaki kız çocuklarına ait olan fotoğrafları onlara gönderdikleri belirlendi.

BEN, 18 YAŞINDAN KÜÇÜĞÜM

Tuzağa çekilen kişiyle kimi zaman şebekenin erkek üyelerinin yazışıp, onunla cinsel içerikli sohbetler etmesi de dikkat çekti. Ağlarına düşürdükleri kişilerin de çıplak fotoğraf ve videolarını ele geçiren zanlıların, daha sonra; “Ben, 18 yaşından küçüğüm” diyerek sohbeti tamamen sonlandırdığı, ardından da ‘sahte baba’ ve ‘sahte avukat’ın devreye girdiği öğrenildi. Sahte babanın, dolandırılmak istenen kişiye; “Sen, 18 yaşından küçük kızıma nasıl çıplak fotoğraf ve videolar atarsın! Seni sürüm sürüm süründüreceğim” diye tehdit ettiği belirlendi.

HANIMIM ÇOK İNAT; PARA LAZIM

Bir süre sonra aynı kişiye bu kez kendisini ‘avukat’ olarak tanıtan bir başka çete üyesinin bağlantı kurup, “Mesaj ve çıplak fotoğraflarınız elimde. Kızın ailesi de şikayetçi. Seni hapse attıracak delil de var. Nefsinize yenik düştüğünüzü biliyorum. Aile şikayet ederse; tutuklu yargılanırsınız” dedi. Bu esnada yeniden sohbete dahil olan ‘sahte baba’ da dolandırılmak istenen kişiye; “Aile huzurumuzu kaçırdın. Hanımım çok inat. 50 bin lira avukata verdik. 8 bin lira pedagog, 10 bin lira da psikoloğa para verdik. Bunları borç alıp ödedim. Eğer tüm bu parayı bana geri ödersen, eşimi ikna edip şikayetimi geri çekebilirim” ifadesini kullandı.

MEVKİ VE MAKAMINA GÖRE FİYAT

Sonrasında sahte baba ile mağdur arasında pazarlık yapıldığı, şebekenin ağlarına düşürdükleri kişilerin maddi durumu, statüsü, mevki ve makamına göre fiyat belirleyip, bunu üzerinden para istedikleri bilgisine ulaşıldı. Paranın, transferinden 2-3 gün sonra sahte avukat, yeniden vatandaşla bağlantıya geçip; “Savcı, kız çocuğunun 18 yaşından küçük olması nedeni ile hem babaya, hem de sana 18 bin lira ceza kesti” diyerek, ona sahte ceza makbuzları gönderip, sözde ‘savcının kalemi’ diye verdikleri IBAN’a para yatırmasını sağladıkları belirlendi.

HER TUZAKTAN YÜZDE 20 KOMİSYON

Eğer mağdurlar para vermezse; daha önce temin ettikleri ve ona ait olan çıplak fotoğraf ve videoları sosyal medyada paylaşıp, bu kişinin ailesi, yakınları ve arkadaşlarına atarak, onun üzerinde baskı kurdukları bilgisine de ulaşıldı. Zanlıların, tuzağa çekmek için kullandıkları kadınlara; o kişiden yaptıkları vurgunun yüzde 20’sini ‘komisyon’ olarak verdikleri, paranın transferinde de daha önce hiç suça bulaşmamış olan; üniversite öğrencisi, işsiz genç ve ev kadınlarını kullandıkları ortaya çıktı.

HER BANKADAN HESAP AÇMIŞLAR

Bu kişilerin kişisel bilgilerini temin edip, hemen her bankadan onların adına hesap açtıkları, bu şahıslara hesaba yatacak paranın yüzde 10’ununu ödeme sözü vermelerine rağmen, onlara tek kuruş para vermedikleri; ödeme yaptıkları kişilere de getirecekleri her yeni kişi için komisyon vermeyi taahhüt ettikleri öğrenildi. Tüm bu iddialar üzerine gözaltına alınan aralarında M.A.’nın da bulunduğu 35 kişiden 18’i tutuklanırken, 14’ü ‘adli kontrol’ şartı; 3’ü de savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. S.K. de her yerde aranıyor.

Muhabir: SONER KAN