Karatay Belediyesi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hassasiyetle yürütülen “Sıfır Atık” projesini en fazla destekleyen belediyeler arasında yer alıyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü dolayısıyla Karatay’da 5 yıl boyunca bu alanda gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirdi.

Sıfır atık bilincini toplumun daha geniş bir kesimine yaymak, ayrı olarak toplanan atıkların ekonomiye geri kazanımını sağlamak ve doğanın korunmasına katkı sunmak amacıyla “Atığın Sıfır Noktası” projesini 5 Haziran 2022 Dünya Çevre Günü’nde hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Hasan Kılca, söz konusu proje kapsamında ilçenin iki farklı noktasına yerleştirilen Atık Getirme Merkezlerinde günlük ortalama 2 ton atık toplandığını belirtti. Başkan Kılca, toplamda 10 bin vatandaşın dahil olduğu projeyle atık getiren vatandaşlara karşılığında birçok sürpriz hediyeler verdiklerini, bu çerçevede de bugüne kadar 6 binden fazla vatandaşın 840 bin 500 kilogram atığı merkeze getirdiğini vurguladı. Atıkları getiren vatandaşlara ise 6 binden fazla hediye verildi.

“Birçok proje ve etkinliğe imza attık”

İklim değişikliği ve Sıfır Atık farkındalığını artırmanın yanı sıra bu önemli konuları çok daha geniş bir tabana yaymak amacıyla birçok proje ve etkinliğe imza attıklarını söyleyen Başkan Kılca, “Karatay Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilçedeki tüm ilkokul öğrencilerimize 8 bin adet ‘Sıfır Atık Eğitim Seti’ hediye ettik. Tasarımı ve içeriği tamamen belediyemiz bünyesindeki uzman personel tarafından özel olarak hazırlanan setleri ilkokul seviyesindeki Karataylı tüm öğrencilerimize ve okullara dağıttık. Toplamda 6 farklı kitaptan oluşan söz konusu sette ise; ‘Sıfır Atık’, ‘Çevre Kirliliği’, ‘Küresel Isınma’, ‘Yenilenebilir Enerji’ ve ‘Ekosistem’ konuları işlendi. Ayrıca anaokulu seviyesindeki tüm öğrencilerimiz için de ‘Sıfır Atık Boyama Kitabı’ hazırladık ve dağıtımlarını gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Karatay’daki çevre temizlik hizmetlerine teknolojik hamle

Karatay Belediyesi, büyük önem verdiği temizlik çalışmalarına ise teknolojiyi de entegre etmeyi başardı. Bu çerçevede Karatay’da Akıllı Atık Toplama ve Yönetim Sistemi’ne geçildi. Akıllı şehirlerin temelini oluşturan unsurlarından olan söz konusu yeni sistem sayesinde Karatay Belediyesi, temizlik hizmetlerini teknolojiyle birleştirmiş oldu. Başkan Kılca, “Akıllı Atık Toplama ve Yönetim Sistemi çerçevesinde ilçe genelindeki çöp konteynerlerinin sayısı ve türleri dijital ortama aktarıldı. Sistemle çöp konteynerinin en son ne zaman, hangi araçla ve hangi vardiyada alındığı gibi daha birçok bilgiye kolayca ulaşılabiliyor. İlçedeki konteynerler, alınma döngüleriyle birlikte çöp toplama hizmetlerinin performansı izlenebiliyor ve duruma göre iyileştirmeler yapılabiliyor. Bu sayede vatandaştan gelen taleplerin de çok daha hızlı çözüme kavuşturulması sağlanmış oluyor” dedi.

Mobil Sıfır Atık Çocuk Tiyatrosu, binlerce öğrenciyle buluştu

Sıfır Atık konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak adına hayata geçirilen proje kapsamında Sıfır Atık Çocuk Tiyatrosu oyunu da sahneleniyor. Söz konusu projeden bugüne kadar ilçe genelindeki ilkokullardan binlerce Karataylı öğrenci faydalandı. İlçedeki okullarda yürütülen projeyle öğrencilere israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, daha az atık oluşmasının yöntemleriyle, atığın oluşması durumunda atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanması konuları, kendine özel müzikleri, maskotlar, hikayeleri, tiyatral bir dil ve eğlenceli performansla anlatıldı.

Karatay Belediyesi’ne “Sıfır Atık” ödülü

Karatay Belediyesi, yürüttüğü “Sıfır Atık Eylem Planı ve Yeni Yönetim Projesi” dolayısıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ödüle de layık görüldü. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, göreve geldikleri günden bu yana bu alanda önemli çalışmalar yaptıklarını ve geri dönüşümle ilgili tüm çalışmalarını ekip ruhu içinde yürütmeye başladıklarını belirterek, “İlçemizdeki tüm evlere ve sanayi sitelerimize sıfır atık eğitimleri veriyoruz. Sıfır Atık ile ilgili kurduğumuz ekibimizle 5 yıldır gayret ediyoruz. Bu konuda çocukların da dikkatini çekebilmek adına ilçenin dört bir yanında farkındalık çalışması yapıyor ve bu amaçla maskot Karacan’ı da gayretimize dahil ettik. Artık Karacan, Sıfır Atık’ta Karatay’ın tanıtım yüzü oldu. Yine jilet, pil, bitkisel atık yağ, cam şişeler ve kullanılmayan giysilerle ilgili kumbaraları ilçemizin her tarafına yerleştirdik. ‘Karatay’da hiçbir atık boşa gitmesin’ dedik ve tüm atıkları kendi ekibimizle topluyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızdan sıfır atıkla ilgili yapmış olduğumuz projelerden dolayı ödülümüzü aldık” diye konuştu.

“Sıfır Atık Sanayi Sitesi” projesiyle karbon salınımı azalacak

Vali Köşger, Başkan Dal’ı Makamında Ağırladı Vali Köşger, Başkan Dal’ı Makamında Ağırladı

Karatay’da inşa edilen Yeni Sanayi Sitesi’nin Sıfır Atık hassasiyetine de sahip olacağını hatırlatan Hasan Kılca, “Karatay Sanayi ve Eski Sanayi ilçemize taşınıyor. Bu kapsamda da bölgemizde 2 bin 600’den fazla dükkanın inşası sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Karatay Belediyemiz ile Çevre İl Müdürlüğümüz işbirliğiyle büyük bir çalışma yürütüyor. Sıfır Atık Sanayi Sitesi Türkiye’de ilk defa Karatay’da kuruluyor. Tüm atıklar burada sıfır atığa dönüşecek. Karbon salınımı azalacak, Paris İklim Anlaşması’na uygun şekilde yeni bir sanayi sitesi inşa edilmiş olacak. En büyük hedefimiz, temiz doğa ve mutlu bir gelecek. Artık ilçemizde de sıfır atık ve geri dönüşüm bilinci oluştu. Bu hedefimize çevre sağlığına hassasiyet ve duyarlılık gösteren tüm hemşerilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: iha