Adana’da trafiğin en yoğun olduğu noktada; Turhan Cemal Beriker Bulvarı’nda vatandaşlar, yolun karşısına geçmek için yaklaşık 200 metre ilerideki yaya üst geçidini kullanmak yerine; orta refüjdeki bariyeri kesti; burayı kendilerine geçit yaptı. Hayatlarını hiçe sayarak, bir an olsun durmayan araç trafiğinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan vatandaşlar, bir bakıma ölüme meydan okuyor. Sürücülerse bu duruma tepkili. Aniden önlerine çıkan yayalara çarpmamak için ani manevra yapan araç sahipleri, sorunun çözülmesini ve orta refüjdeki tedbirlerin arttırılmasını istiyor.

Ceyhan Belediyesi’nden Kentte Bayram Temizliği Ceyhan Belediyesi’nden Kentte Bayram Temizliği

‘YAYA GEÇİDİ’Nİ KULLANMIYORLAR

Tepki çeken görüntüler, merkez ilçe Seyhan’a bağlı Fevzipaşa Mahallesi’nde kaydedildi. Adana’nın çevresindeki şehirlerle bağlantısını sağlayan, en önemli bir bağlantı noktası olduğu gibi trafik yoğunluğuyla da dikkat çeken; Turhan Cemal Beriker Bulvarı’nda yayalar, yolun karşısına geçmek için ölüme meydan okuyor. Yaklaşık 200 metre ilerideki yaya üst geçidini kullanmak yerine orta refüjdeki bariyerin kesilerek oluşturulduğu geçidi kullanan vatandaşlar, hem kendi hayatlarını hiçe sayıyor, hem de trafiği riske atıyor.

BARİYERİ KESİP GEÇİT YAPTILAR

Bir an olsun trafiğin durmadığı bulvarda, yolun karşısına geçmek için önce dakikalarca araçların azalmasını bekleyenler, sonrasında tehlikeli bir şekilde orta refüje doğru koşup, burada kim ya da kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen, bariyerlerin ortası kesilerek oluşturulan geçitten geçip, bu kez de refüjde bekliyor. Karşı yönden gelen araçların azalması ile birlikte yine koşarak karşıya geçen vatandaşlar, kendi hayatlarını riske attığı gibi trafikteki sürücülerin de kabusu oldu.

FAZLA YOL YÜRÜMEK İSTEMEDİM

Trafikte ilerlerken, aniden önlerine çıkan yayalara çarpmamak için manevra yapan araç sürücüleri, kazayla burun buruna geliyor. Bu duruma tepki gösteren sürücüler, yetkililerden sorunun çözülmesi ve orta refüjlerdeki güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istiyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, “Burası şehirlerarası bir yol. İşten çıkıp eve gitmek için servis aracı yaya geçidi yerine burada bırakıyor. Fazla yol yürümemek için bu çakma geçitten geçiyoruz” dedi.

Muhabir: SONER KAN