2022 yılından bu yana YEDAŞ’ın sosyal sorumluluk bilinci ile yürüttüğü “Leylek Evleri Sosyal Sorumluluk Projesi” bu yıl da aynı kapsamda sürdürülüyor. YEDAŞ, Sinop Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi iş birliği ile yürütülen projede leyleklerin elektrik nedeniyle zarara uğramasının önüne geçiliyor.

Sinop Cuma Ovası’nda başlatılan projede bugüne kadar onlarca leyleğe güvenli yuva sağlandı. Leylek Evleri Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında elektrik direklerinin üzerlerine, leyleklerin hasar almayacağı şekilde tasarlanan yuvalar yerleştiriliyor. Leyleklerin tellerden etkilenmemesi için hazırlanan yuvalar leylek ölümlerini azaltmada büyük önem arz ediyor.

3 yıldır sürdürülen bu proje hakkında Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Evrim Sönmez ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Okul Müdürü Orhan Okur şunları söyledi: “YEDAŞ’a çevreye duydukları hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Bu proje sayesinde, sık yaşadığımız leylek ölümlerini önlemiş olduk. Leyleklerin güvenliğini sağlamak amacıyla, kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra, kullanacağımız leylek yuvalarının; küçük, sağlam ve yangın riski olmayan yuva seçimleri yapmaya özen gösterdik. Elektrik direkleri üzerine konumlandırdığımız leylek evlerini düzenli olarak gözlemleyerek, ihtiyaç duyan leyleklerin veteriner bakımlarını da ihmal etmedik. YEDAŞ ile yürüttüğümüz bu çalışmayı uzun yıllar sürdürmeyi planlıyoruz.”

‘Daha Temiz Bir Çevre İçin’ Çöp Topladılar ‘Daha Temiz Bir Çevre İçin’ Çöp Topladılar

“Bizim için her canlı çok kıymetli”

Proje hakkında görüşlerini dile getiren YEDAŞ Sistem İşletme Koordinatörü Alpay Karaer ise “Hizmet sağladığımız bölgede, enerji dağıtım firması olması ötesinde, her zaman topluma ve çevreye fayda sağlamayı kendimize görev ediniyoruz. Bu proje dışında hayata aldığımız, pek çok proje bulunuyor. Bu projeler farklı kesimlerden farklı sorunlara çözümler geliştirmek üzere tasarlanıyor. YEDAŞ olarak her canlıya kıymet veriyor ve onların yaşam kalitesini arttırma sorumluğu ile hareket ediyoruz. Çalışma kapsamında leyleklerin hayatını güvene almanın yanı sıra, müşterilerimizin de leylek çarpması ile meydana gelen kazalar sonucunda elektrik kesintilerine maruz kalmasının önüne geçiyoruz. Çevreye karşı hassasiyetimizi her zaman sürdürerek, yaptığımız çalışmalarda bu bilinçle hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: iha