Adana’da sosyal medya hesaplarından, ‘kripto para borsası’na 5 bin lira yatırıp, 100 bin lira kazandığı yönünde paylaşımlarda bulunup, kendileriyle bağlantıya geçen 3 kişiyi yaklaşık 120 bin lira dolandıran 2’si tutuklu 8 sanığın cezası belli oldu. Mahkeme, ‘bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan sanıklara 24 yıl 6 ay 29 güne kadar değişen hapis cezalarıyla toplam 5 milyon 851 bin lira da ‘adli para cezası’ verdi.

 120 BİN LİRALIK VURGUN

B.P., Y.G.S., A.V., M.O., S.İ., B.T. D.A. ve F.O., sosyal medyada yapmış oldukları paylaşımlarda; ‘kripto para borsası’na 5 bin lira yatırıp, 100 bin lira kazandıkları yalanını yaydı. Bu tuzağa düşen E.D., B.K. ve G.K., zanlılarla bağlantıya geçip, onlara 119 bin 80 lira gönderdi. Dolandırıldıklarını anlayan üç kişi, soluğu emniyette aldı. Yürütülen soruşturmada gözaltına alınan B.P. ve Y.G.S. tutuklandı; diğerleri ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

SON KEZ SAVUNMA YAPTILAR

Adana’da Ahşap İmalathanesinde Yangın Adana’da Ahşap İmalathanesinde Yangın

Zanlılar hakkında da Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; ‘bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan dava açıldı. Sanıklar B.P. ve Y.G.S., davanın karar duruşmasına; tutuklu bulundukları cezaevinden, ‘Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ üzerinden katıldı. Tutuksuz sanıklarsa duruşmaya katılmazken, son savunmalar yapıldı.

24.5 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Y.G.S. ve B.P., haklarındaki dolandırıcılık suçlamasını kabul etmezken, diğer sanıklar da daha önceki savunmalarında suçlamaları kabul etmemişti. Mahkeme heyeti, sanıklardan B.P.’yi; ‘bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan 24 yıl 6 ay 29 gün hapis ve bir milyon 505 bin 620 lira adli para cezasına mahkum etti.

HEM HAPİS, HEM PARA CEZASI

Mahkeme heyeti, yine aynı suçtan diğer sanıklardan Y.G.S., A.V. ve S.İ. 13 yıl 6’şar ay hapis ve bir milyon 350 bin lira para cezası verirken; B.T. 6 yıl 10 ay 7 gün ve 127 bin lira; D.A. 4 yıl 8 ay 7 gün hapis ve 112 bin 500 lira; F.O. ve M.O. ise 4 yıl 22’şer gün hapis ve 28 bin 120’şer lira adli para cezasına mahkum etti. Ayrıca, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamı da karara bağlandı.

Muhabir: SONER KAN