Dur İhtarına Uymadı, Motosikleti Bırakıp Kaçtı Dur İhtarına Uymadı, Motosikleti Bırakıp Kaçtı

Adana’da geçtiğimiz yıl sokak düğününden rahatsız olup, ihbarda bulunduğu polis ve zabıta duruma müdahale etmeyince; düğün yerine elektriği sağlayan trafonun şalterini indiren, 34 yaşındaki İsmet Gülşen, çıkan tartışma sonrasında 22 yaşındaki Sercan Kayan tarafından vurularak öldürüldü. Kaya, cinayetin ardından kaçarken, babası İsmail Kayan da suç delillerini kararttı. Gülşen toprağa verilirken, katil zanlısı hakkında ‘müebbet hapis’, babasına da 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Sercan Kayan’ın, yurtdışına kaçmış olabileceği ihtimaline karşı, hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkartıldı.

UYUYAMADI MÜDAHALE ETTİ
Olay, 15 Ekim 2023 tarihinde merkez ilçe Seyhan’a bağlı Şakirpaşa Mahallesi’nde yaşandı. Bir fabrikada işçi olarak çalışan İsmet Gülşen, evinin bulunduğu sokaktaki semt pazarında izinsiz yapıldığı öne sürülen düğünden gelen gürültünün, gece geç saatlere kadar sürmesi nedeniyle uyuyamadı; ‘112 Acil Çağrı Hattı’ ile zabıtaya ihbarda bulundu. Gülşen, polis ve zabıta gelmeyince; düğün yerine gidip, elektriği sağlayan trafonun şalterini indirdi.

ÖNCE UYARDI; SONRA ÖLDÜRDÜ

Düğüne gelenlerin alışveriş yaptığı bakkalı işleten İsmail Kayan ve oğlu Sercan Kayan, Gülşen’e; “Elektriği neden kestin?” diye tepki gösterdi. Taraflar arasındaki tartışma, silahlı çatışmaya dönüştü. Açtığı ateş sonucu İsmet Gülşen’in ölümüne neden olan Sercan Kayan, kaçıp izini kaybettirdi. Kayan hakkında ‘kasten öldürme’, babası İsmail Kayan hakkında da ‘suç delillerini yok etme, gizlemek veya değiştirmek, suçluyu kayırma’ suçundan dava açıldı.

TRAFONUN ŞALTERİNİ İNDİRDİ

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması yapıldı. 6 yıla kadar hapsi istenen İsmail Kayan, duruşmaya Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi’nden; ‘Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ üzerinden katıldı. Olay günü mahallede iki ayrı düğün olduğunu anlatan Kayan, “İsmet, arabasını trafonun önüne park edip, şalteri de indirerek elektriği kesti. Düğün sahipleri, aracını çekmesi için İsmet’in evine gidince aralarında tartışma çıktı” dedi.

OĞLUMU KAÇIRIP SAKLAMADIM

Kayan, “Daha sonra İsmet birkaç kez düğün yerine gidip ‘Niye yüksek çalıyorsunuz?’ diye bağırdı. Ben müşterilerimle ilgilenirken geç saatlerde İsmet, oğlum ile tartışıyordu. Ayırmaya çalıştım. Meselenin ne olduğunu sorduğumda; ‘Mesele düğünler’ dedi. Düğün sahibi biz değildik, biz bakkal işletiyorduk. İsmet beni dövdü, küfür etti, hepimizi öldüreceğini söyledi. İsmet oğluma doğru geliyordu, bir silah sesi geldi, silah sesi düğünden mi geldi bilemiyorum. Oğlumu kaçırmadım, saklamadım” dedi.

KABLO YANINCA KAMERAYI SÖKTÜM

İş yerindeki güvenlik kamerasının kablolarının sökülmesiyle ilgili olarak da Kayan, “Birden fazla makine çalıştığı için sistem kaldırmadı ve kameranın kabloları yandı. Ben de söktüm. Orada devletin kameraları da var. Her şey göz gönünde” diyerek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi ve beraatini istedi. Öldürülen İsmet Gülşen’in eşi Şennur Gülşen ise, sanıklardan şikayetçi oldu.

DÜĞÜN SESİNE DAYANAMIYORUM

Gülşen, “Olay günü mahallede düğün vardı. Düğünden ses geldiği için zabıtaya haber verdik, polisi aradık. İşlem yapılmadı. Gün içerisinde defalarca şikayetimizi bildirdik. Aracımız trafonun orada sürekli duruyordu. Öğleden sonra gelip eşimin aracını sormuşlar. Eşim bakkala gidip geldi. Akşam saatlerinde aracı trafonun oradan çekip evin önüne getirdi. Eşim otomobili getirince pazar yerinin ışıkları yandı, düğün sesi yüzünden eşim 'Sabah işe gideceğim düğün sesine artık dayanamıyorum' diyerek dışarı çıktı” diye konuştu.

SERCAN’IN ELİNDE SİLAH VARDI

“Balkona çıktığımda sanıklar, eşimin arkasından yürüyordu” ifadesini kullanan Gülşen, “Ben de tartışma çıkar diye arkasından gittim. O sırada silah sesi duydum. Eşim yerde yatıyordu. İsmail, oğlu Sercan’ı bakkalın içine sürüklüyordu. Sercan’ın elinde silah vardı. Düğünde gürültü olması ve trafonun şalterinin açılıp kapanması nedeniyle eşimi öldürdüler. Ben etraftakilere ‘Tutun bunları olayı yaptı, kaçmasınlar’ dedim. O sırada kalabalık bakkalın içine toplandı. İsmail, 'Benim oğlum işledi, siz karışmayın' dedi. Sonra araca binip gittiler” dedi.

‘KIRMIZI BÜLTEN’ ÇIKARTILDI

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık İsmail Kayan’ın yurt dışı yasağın devamına karar verirken, olayın ardından kaçan katil zanlısı İsmail Kayan’ın, yurt dışına çıkmış olma ihtimaline karşı, yakalanması için hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılmasına karar verdi. Duruşma, eksikliklerin tamamlanması ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi. İsmet Gülşen’in eşi, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Muhabir: SONER KAN