Adana’da geçtiğimiz yıl, hakkında ‘uzaklaştırma kararı’ çıkarttığı, 31 yaşındaki oğlu Serhat Oti’yi, sokak ortasında çıkan tartışmada pompalı tüfekle vurarak öldüren, 58 yaşındaki Nurattin Oti yargılandığı davada önce ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına mahkum edildi. Ancak mahkeme heyeti, sanığın cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işlediği ve duruşmadaki ‘iyi hali’ni göz önüne alıp, cezasını 16 yıl 8 aya indirdi. Çok pişman olduğunu dile getiren Oti, “Ben, çocuğumun bir parmağını kimsenin canına değişmem. Çok pişmanım” dedi, ancak Oti’nin çocukları; “Babamız, bize babalık yapmıyordu.  Sorumsuz, ilgisiz ve umursamaz biriydi. Bize sürekli şiddet uyguluyordu” ifadesini kullanmaları dikkat çekti.

‘UZAKLAŞTIRMA KARARI’ ÇIKARTTI

Olay, 10 Ekim 2023 tarihinde merkez ilçe Seyhan’a bağlı Yeşiloba Mahallesi’nde yaşandı. Serhat Oti, hakkında ‘uzaklaştırma kararı’ çıkartan, babası Nurettin Oti ile konuşmak için onun gece bekçisi olarak çalıştığı, Yeni Sanayi Sitesi’ndeki işyerine gitti. Baba-oğul arasında aile içi sorunlar nedeniyle çıkan tartışmada Nurettin Oti, pompalı tüfekle oğlunu vurup öldürdü. Oğul toprağa verilirken, silahıyla birlikte polise teslim olan baba da tutuklandı.

Adana’da Damdan Atlayan Kurbanlık Keçi Elektrik Tellerine Takılı Kaldı Adana’da Damdan Atlayan Kurbanlık Keçi Elektrik Tellerine Takılı Kaldı

SİLAHIMI ALIP İŞYERİMDEN KAÇTIM

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; ‘altsoydan akrabayı kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Nurettin Oti, karar duruşmasına çıktı ve son savunmasını yaptı. Oti, “Oğlum, hakkındaki uzaklaştırma kararını öğrenmiş. Yaklaşık 50 metre uzaklıktan, onun bisikletle geldiğini görünce; oğlumun işyerimdeki tüfeğimin yerini bildiği için bana zarar vermesinden korkarak, silahı alıp oradan kaçtım” dedi.

OĞLUMLA BOĞUŞURKEN SİLAH ATEŞ ALDI

Oti, “Oğlum, kaçarken beni yakaladı. Aramızda boğuşma çıktı ve bu esnada elimdeki tüfeği almaya çalışıyordu. Silah, bir anda ateş aldı ve oğlum yaralanarak öldü. Çok üzgünüm. Daha önce oğlum beni birçok kez bana şiddet uygulayıp dövdü; beni evden attı” ifadesini kullandı. Serhat Oti’nin eşi Utku Oti ise, “Babasının, başka kadınlardan olan çocuklarına da eşim bakıyordu. Kayınbabam, onlara şiddet uyguluyor, ben ve eşim onları korumaya çalıştık” dedi.

BİZE ‘BABALIK’ YAPMIYOR DÖVÜYORDU

Kardeşini öldüren öz babasından şikayetçi olan Nehir Müjde’nin de; “Babam, bize babalık yapmadı. Bana sürekli şiddet uyguluyordu. Bu yüzden de soyadımı değiştirdim. Mesela yaptığım yemeği beğenmediği için beni okutmamakla tehdit ediyordu ama ben yine de okuyup öğretmen oldum. Babamın hiçbir desteği olmadı. Kardeşimin, uyuşturucuyla bağlantısı yok. Antidepresan kullanıyordu” dediği öğrenildi.

BABAM İLGİSİZ VE SORUMSUZ BİRİYDİ

Babasının, kardeşi Serhat Oti’ye iftira attığını öne süren Önder Oti de; “Kardeşim, babamın ikinci eşinden olan çocuklarına bakıyordu. Babam sorumsuz, ilgisiz ve umursamaz biriydi. Bana ve kardeşlerime sürekli şiddet uygulayan biriydi. O’nun, en ağır cezayla cezalandırılmasını istiyorum” ifadesini kullandı. Serhat Oti’nin kız kardeşi Rojhat Oti ise, babasından şikayetçi olmadı. 

‘HAKSIZ TAHRİK’ VE ‘İYİ HAL’ İNDİRİMİ

Oğlunu öldürdüğü için pişman olduğunu kaydeden Nurettin Oti, “Ben, çocuğumun bir parmağını kimsenin canına değişmem. Çok pişmanım” savunmasını yaptı. Mahkeme heyeti ise, sanığa öz oğlunu öldürmekten önce ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası verdi; sonra da cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işlediği ve duruşmadaki ‘iyi hali’ni göz önüne alıp, cezasını 16 yıl 8 aya indirip, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Muhabir: SONER KAN