Adana’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik olarak gerçekleştirilen; ‘ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet operasyonu’ ile ilgili olarak, 5’i tutuklu 12 kişi hakkında istenen cezalar belli oldu. Estetik ameliyatı yaptırıp, masrafları da ihaleleri kazanmasını sağladığı reklam şirketi sahibine ödettiğini öne sürülen, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın danışmanı Mürüvet S.’nin da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında 7 ile 19’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sanıkların, yaklaşık 61.5 milyon lirayı bulan reklam ihalelerine fesat karıştıkları belirtiliyor.

RÜŞVET YOKSA; İHALE DE YOK

Her şey, bir reklam ajansı sahibinin, 2022 yılı Temmuz ayında Adana Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğü’ne; “Adana Büyükşehir Belediyesi’nde rüşvet vermeden ihale alamıyoruz” diye ihbarda bulunmasıyla başladı. Söz konusu ihbar mektubunda bazı belediye çalışanlarıyla reklam ajansı sahiplerinin isimleri sıralandı. Mali Büro, bu ihbarı mercek altına aldı çarpıcı detaylara ulaştı.

61.5 MİLYONLUK VURGUN

"Filistinli Kardeşlerimiz İçin Mücadele Edeceğiz" "Filistinli Kardeşlerimiz İçin Mücadele Edeceğiz"

Yürütülen soruşturmada da; belediyenin tanıtımına yönelik reklam ihalelerinin, henüz yapılmadan kimin hangi şartlarda alacağının önceden belirlendiği, firmaların ihale şartnamesini dahi kendilerinin hazırladığı ortaya çıktı. Reklam şirketlerinin de ihale sonrası sahte faturalar düzenleyerek, meblağı yükselttiği ve şüphelilerin bu yöntemle de belediyeyi yaklaşık 61.5 milyon lira zarara uğrattığı tespit edildi.

ESTETİK PARASI RÜŞVETTEN

Zanlılar arasında yer alan ve banka hesaplarında yaklaşık bir milyon liralık para hareketliliği tespit edilen, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın danışmanı Mürüvet S.’nin, estetik ameliyatı olduğu ve masrafları reklam şirketine ödettiği öne sürüldü. İletişim, medya ve reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren, dönemin CHP Adana İl Sekreteri Mete Ç.’nin de yine zanlılarla ortak hareket ettiği öne sürüldü.

CHP’Lİ YÖNETİCİ DE GÖZALTINDA

18 Aralık 2023’de gerçekleştirilen operasyonda; Mürüvet S. ve Mete Ç. ile birlikte Büyükşehir Belediyesi çalışanı Mehmet İ. T. (42), belediye bürokratı Mehmet D. (39) ile reklam ajansı sahipleri ve temsilcileri olan Semih D. (46), Süleyman A. (36), Tahir Cem O. (42), Umut Ş. (46), Yüksel Y. (61), Murat İ. (49), Can K. (47) Mehmet Fatih G. (41) gözaltına alındı.

19 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Mürüvet S., Mehmet T., Mehmet D., Süleyman A. Ve Tahir Cem O. tutuklanırken, soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianame de Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mürüvet S., Mehmet T., Mehmet D., Süleyman A. Ve Tahir Cem O.’nun, ‘kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak’ suçundan 7, ‘rüşvet almak, vermek’ten de 12'şer yıl olmak üzere toplam 19'ar yıla kadar hapis cezası istendi.

RÜŞVET BİLGİLERİ TEK TEK SIRALANDI

İddianamede diğer sanıkların da ‘kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak’ suçundan 7'şer yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep edildi. İddianamede ayrıca emniyete yapılan ihbara, ihalelerle ilgili alınan bilirkişi raporuna, dijital materyallerin incelenmesine, fesat karıştırıldığı iddia edilen 11 ihale ve rüşvet bilgilerine, WhatsApp yazışmalarıyla sanıkların savunmalarına yer verildi. Tüm sanıklar, suçlamaları kabul etmedi.

Muhabir: SONER KAN