CHP Çukurova İlçe Başkanı Ümit Arif Özsoy, “Cumhuriyet Halk Partisi yıllar sonra sandıktan 1. Parti olarak çıktı. Bunu hem genel başkanımız Özgür Özel ve ekibinin yaratmış olduğu değişim havasına ve hem de ekonomik krize bağlıyorum. Vatandaşlarımızın vermiş olduğu bir tepkiydi bu. Şunu da belirtelim ki 2019 seçimlerinde kazanılan 11 büyükşehir belediyemizin özverili çalışmaları. Zaten bakarsanız haritaya da bunu tek nedene de bağlamak mümkün olmuyor. Etkenler olarak bir sıralama yapacaksak Genel Merkez, ekonomik kriz ve 11 büyükşehir belediyemizin özverili çalışması diyebilirim” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde Sandıktan birinci çıkmanın gücüyle daha büyük bir özgüven kazandıklarını dile getiren Özsoy, “Şu an baktığımızda Türkiye; hem ulusal geliri düşen, satın alma kalitesi düşen, enflasyonda dünyada birkaç devletle birlikte yüksek enflasyonu yaşayan, gelir dağılımı bozuk olan bir ülke haline geldi. Dolayısıyla şu mevcut durumun pek sürdürülebilir halde olmadığını düşünüyorum. Bu durumunun değişebilmesi için de bir iktidar değişikliği gündeme geliyor, gelecek. Şu an kazanılmış bir seçim var, ‘herkes emanet oy’ diyor ama demokraside her oy emanettir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, birinci parti çıktık ama yüzde 90 oranında medyanın iktidara bağımlı olduğu ülkede birinci çıktık. Şimdi bunun gücüyle daha büyük bir özgüven var. Halk nezdinde de daha büyük meşrutiyeti var. Bu yüzden bundan sonraki işin daha zor olduğuna inanmıyorum. Kendimizi anlatmak daha kolay olacak, daha kolay da oluyor” diye konuştu.

Yeraltı Çöp Konteynerleri Kaldırılıyor! Yeraltı Çöp Konteynerleri Kaldırılıyor!

EN ÇOK OY ALDIĞIMIZ İLÇE ‘ÇUKUROVA’

Özsoy, “Çukurova’da daha özel bir durum var. Çukurova, sosyolojik olarak Adana da en çok oy aldığımız ilçe. Yüzde 53 oranında ilçe belediye başkanlığında oy aldık, yüzde 55 oranında büyük şehir başkanlığında oy aldık. Tabi Çukurova seçmenleri eğitimli ve partinin kurumsal kimliğine oy vermeye daha yatkın bir seçmen. Özellikle Atatürkçü Türk Cumhuriyeti’nin kazanımlarına sahip çıkan bir seçmen olduğu için oradaki oylar daha çok partinin kurumsal kimliğine verilen oylar. Tabi sadece buna güvenmememiz lazım. Bizim yürüteceğimiz politika ile hem seçmenlerimize hem Çukurovalı vatandaşlarımıza hem bize oy veren vermeyen vatandaşlarımıza karşılık vermemiz lazım” diye kaydetti.

UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞTIK

Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay’ın adaylık sürecinde uyumlu bir şekilde çalıştıklarına değinen Özsoy, “Kısa bir süre önce Çukurova İlçe Başkanlığına atamamız gerçekleşti. Bizden kısa bir süre sonra da Başkanımız Emrah Kozay’ın adaylığı belli oldu. 50+60 günlük sürecimizi çok uyumlu bir şekilde geçirdik. Çukurova’yı sokak sokak, cadde cadde beraber yürüme, tanışma ve gezme olanağımız oldu. Uyumlu bir çalışma sergiledik. Ve devraldığı tabloda Çukurova Belediyesi, ekonomik kriz, pandemi derken iç açıcı tablo yoktu. Şu anda onun toparlanma sürecinde diyalog halinde ve uyum halinde çalışmaya devam ediyoruz. Biliyorsunuz geçmiş belediye başkanı ayrılmadan önce çok büyük oranda bir zam yapmıştı personele. O yapılan orantısız zammın belediye maliyesine getirdiği çok büyük bir yük var, aşmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

HALKIN TEPKİSİ ÇOK FAZLA

Yaşanılan ekonomik buhranı halkın artık taşıyamadığını ve çok fazla tepki gösterdiğini vurgulayan Özsoy, “Ben erken seçimin hemen 6 ay- 1 yıllık süreçte değil, 1 buçuk 2 yıl gibi bir süreçte olabileceğini düşünüyorum. Çünkü sistem taşıyamıyor. Halkın tepkisi çok fazla. Halk da taşıyamıyor, sistem de taşıyamıyor. Ben önümüzdeki 2 yıllık süreçte bir erken seçim olacağını ön görüyorum. Özellikle emekli maaşının iyileştirilmesi, asgari ücrete zam yapılması yönünde somut talepler vardı. Ama bunların karşılıksız kalacağı ihtimali çok yüksek. Ama biz birinci parti olarak ve iktidara aday bir parti olarak bu sorunlara bir çözüm getirmek zorundayız. Bu talepleri ilettik. Ama talepleri dediğim gibi mevcut düzen devam ederken, siyasal düzen devam ederken yerine getirilmesi pek mümkün gözükmüyor. Her şeye rağmen, bunca tepkiye, talebe rağmen 10 bin TL olan emekli maaşında ısrarlı bir siyasi iktidardan bahsediyoruz. Hala 17 Bin TL asgari ücrette ısrarlı siyasi iktidardan bahsediyoruz.  Enflasyon resmi verilere göre yüzde 70lerde yüzde 80lerde” İfadelerini kullandı.

Dasdsja

Muhabir: CEMRE BAYRAK