Adana’da geçtiğimiz yıl, evinin banyosunda uğradığı silahlı saldırıda öldürülen, 39 yaşındaki Hüseyin Taşkıran cinayeti yeniden canlandırılacak. 3’ü tutuklu, 2’si firari toplam 6 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti, Taşkıran’ın öldürülmesi olayının aydınlığa kavuşturulması için olay yeri olan banyoda keşif yapılmasını kararlaştırdı. Hüseyin Taşkıran, Allah’a küfür ettiği için çıkan olaylarda Mustafa Demir’in azmettirmesiyle Salih Ceylan tarafından, evinin banyosunda yüzünü yıkarken öldürülmüştü. Çıkan olaylarda Taşkıran’ın ağabeyi İbrahim Taşkıran da eşi ve çocuklarının gözü önünde infaz edilmişti.

ÖLDÜRMEK İÇİN FETVA İSTEDİ

Olay, 6 Mart 2023 tarihinde merkez ilçe Yüreğir’e bağlı 19 Mayıs Mahallesi’nde yaşandı. Mustafa Demir, Allah’a küfür ettiğini öne sürdüğü Hüseyin Taşkıran’a kin güttü ve onu öldürmek için plan yaparken, bölgede hocalık yapan ve sohbetlerine katıldığı Furkan Aslan’dan da bunun için fetva istedi, ancak Aslan fetva vermeyip, Demir’den bunu iyiye yormasını istedi.

EVİNDE SALDIRIYA UĞRADI

Demir, bu olaydan bir süre sonra Taşkıran’ın akrabası Şahin Taşkıran’ı sokakta görünce; çıkan tartışma sonrasında onu ayağından vurdu. Taşkıran Ailesi de buna misilleme olarak, Demir’e silahlı saldırı gerçekleştirip intikam aldı. Bu olaydan bir gün sonra da Hüseyin Taşkıran, evinin banyosunda yüzünü yıkarken, maskeli bir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü. Ancak akan kan yine de durmadı.

İKİ KARDEŞİ DE ÖLDÜRDÜLER

İş Yerinde Yüksekten Düşen İşçi Yaralandı İş Yerinde Yüksekten Düşen İşçi Yaralandı

Hüseyin Taşkıran’ın ağabeyi İbrahim Taşkıran (42), 1 Eylül 2023 tarihinde bir cep telefonu bayisi önünde; eşi ve çocuklarının gözü önünde çifte tabancalı saldırıda öldürüldü. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 14 kişiden 4’ü tutuklandı. Öldürülen iki kardeşten Hüseyin Taşkıran’ın cinayetine karıştıkları iddiasıyla tutuklanan; Mustafa Demir, Salih Ceylan ve Abdulaziz Artış ile firari sanıklar Abdullah Çağata, Halil Kürek ile tutuksuz yargılanan Mahmut Çetin hakkında Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

KATİL DA AZMETTİRİCİ DE BELLİ

Sanıklara da; ‘iştirak halinde kasten öldürme’, ‘ruhsatsız silah bulundurma’, ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçları yöneltildi. İddianamede; Hüseyin Taşkıran’ın, Mustafa Demir’in azmettirmesiyle Salih Ceylan’ın öldürdüğü; diğerlerinin de ona yardım ettiğine dikkat çekildi. Davanın üçüncü duruşmasına çıkan sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

KEŞİFTE CİNAYET CANLANDIRILACAK

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluğunun ve haklarında yakalama kararı bulunan Abdullah Çağata ve Halil Kükrek’in yakalanmalarının devamına karar verip, Hüseyin Taşkıran’ın öldürülmesi olayının aydınlığa kavuşturulması için olay yeri olan banyoda keşif yapılmasını kararlaştırdı. Heyet, tutuklu sanıkların, olay yeri inceleme uzmanı bilirkişilerin hazır edilerek keşfin yapılacağını tutanağa geçirdi. Duruşma, 24 Eylül’e ertelendi. 

Muhabir: SONER KAN