CHP Ve AK Partili Milletvekillerinin “Video Çekme” Tartışması CHP Ve AK Partili Milletvekillerinin “Video Çekme” Tartışması

Avrupa'daki emeklilerle Türkiye şartlarını kıyaslayan ve ekonomik kriz nedeniyle sefalete sürüklenen halkın sorunlarına çare bulunmasını isteyen Barut, özellikle 10 bin lira maaşa mahkûm edilen emeklilerin insanca yaşam istemine dikkat çekerek Meclis Araştırması talep etti. Türkiye'de emeklilerin açlık ve yoksullukla boğuştuğunu bildiren Barut, "AK Parti iktidarı yanlışta ısrar etmesin, artık sorunları görüp çözüm üretsin" dedi.

KIYAS YAPTI, UÇURUMA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunduğu Araştırma Önergesi önergesinin ayrıntılarını paylaşan Barut, "Toplumun en geniş kesimlerinden olan emekliler AK Parti iktidarı döneminde en çok mağdur olan kesimlerden birisi olmuştur.
Ülkemizde 15 milyonun üzerinde emekli vatandaşımız yaşamaktadır. Yaklaşık on milyonu ise, 10 bin lira maaşla geçinmeye çalışmaktadır. Emekli maaşları genel ortalamaya göre Fransa’da 1.485, Almanya’da 1.552, İtalya’da 1.582, Belçika’da 1.717, Hollanda’da 2 bin 3 Euro iken güncel kur hesabıyla Türkiye’de 280 Euro, 300 Dolar civarlarındadır. Aradaki uçurum ülkemizde emeklilerin insanca şartlarda yaşamadığını göstermektedir" diye konuştu.

"BÜYÜK FARK"

İnsanların aklıyla alay eder gibi emekliler yılı olarak ilan edilen 2024'te emeklilerin perişan halde ve geçinemez durumda olduğunu aktaran Barut, şöyle konuştu:
"Belçika’da bir emekli, emekli maaşıyla 120 kilo et alıyorken, Almanya’da 136 kilo et alıyor, Türkiye’de ise maalesef emeklilerimiz sadece 16 kilo et alabiliyor.  1 kilo kıymanın 500 TL’nin üzerinde, ekmeğin 10 TL olduğu ülkemizde emekli vatandaşlarımızın evine kıyma, et giremiyor. Emeklilerin maaş düzenlenmesinin yapılması, düşük ücret sebebi ile yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, milyonlarca emekliyi açlığın ve yoksulluğun pençesinden kurtarmak, yıllarca bu ülke için çalışıp emek veren ülkemize katma değer katan emeklilerimizin insanca bir yaşam sürmelerini saplamak için Meclis Araştırması açılmasını istiyoruz. AK Parti iktidarı yanlışta ısrar etmesin, artık sorunları görüp çözüm üretsin."

Kaynak: BÜLTEN