Adana’da yaklaşık 1.5 yıl önce kardeşinin doğum gününde eve alkollü geldiği için tartıştığı ve kendisini darp eden dayısı Kadir Damar’ı korkutmak isterken, 42 yaşındaki annesi Mine Akgül’ü öldüren, Damar’ı da yine silahla yaralayan B.A.’nın cezası belli oldu. Olay tarihinde 17 yaşında olan B.A., “Dayımın beni dövmesini hazmedemedim. Dayımı korkutmak isterken, kurşun anneme isabet etmiş. Onu annemin vurulduğunun farkında değildim. Annemi öldürmek gibi bir niyetim yoktu” dedi. Mahkeme, önce sanığa ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası verdi, ancak eylemini ‘olası kast’ ile gerçekleştirdiği için cezası müebbette; olay tarihinde yaşının küçük olması ve duruşmadaki ‘iyi hali’ de göz önüne alınarak, cezası bu kez 19 yıl 2 ay hapse düşürdü. B.A., dayısını yaralamaktan da 5 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan da 6 yıl 20 ay olmak üzere toplam 24 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası aldı.

EVE ALKOLLÜ GELDİ
Olay, 15 Ocak 2023 tarihinde merkez ilçe Yüreğir’e bağlı Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde yaşandı. Mine Akgül, 2 yaşına giren oğlu M.A. için kardeşi Kadir Damar’ın evinde doğum günü kutlaması düzenledi. Akgül, telefonla aradığı bir diğer oğlu B.A.’yı da etkinliğe çağırdı. İddiaya göre B.A., eve alkollü bir şekilde gelince; dayısı Kadir Damar ile tartıştı. Öfkesine hakim olamayan Damar, yeğenini darp etti.

ANNESİNİ SİLAHLA VURDU

“Bu Zam Halkın Sırtına Eklenen Yeni Bir Yük” “Bu Zam Halkın Sırtına Eklenen Yeni Bir Yük”

Bunun üzerine B.A., dışarı çıkıp kendi evlerindeki ruhsatsız tabanca alarak, dayısının evine geri döndü. Oğlunun elindeki silahı gören anne Mine Akgül, avlu kapısını kapatıp, onun içeri girmesine engel olmaya çalıştı. Ancak B.A., annesinin tüm engelleme çabasına rağmen, ardı ardına tetiğe dokundu; sonrasında kaçarken durup geri döndü ve tekrar ateş etti. Tabancadan çıkan kurşun, anne Akgül’e isabet ederken, yeğenini kovalayan Damar da kolundan vuruldu.

‘ANNE KATİLİ’ OLDU

Kanlar içinde yerde kalan Mine Akgül, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, kardeşinin doğum gününde ‘anne katili’ olan B.A. da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay ile ilgili olarak, Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde de dava açıldı. ‘Kadına karşı kasten öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından yargılanan B.A., karar duruşmasına çıktı ve son savunmasını yaptı.

DAYAĞI HAZMEDEMEDİM

Olaydan yaklaşık bir hafta önce nişanlısından ayrıldığını, bu nedenle psikolojisinin bozuk olduğunu öne süren B.A., “Olay günü arkadaşlarımla alkol alırken, annem ve dayım da kardeşimin doğum gününe katılmam için beni birkaç kez aradı. Eve alkollü gidince; dayım bana sataştı ve çıkan tartışmada beni dövdü. Bunu hazmedemedim. Evden silahı alıp, dayımın evine geri gittiğim. Annem, elimdeki silahı görünce beni durdurmaya çalıştı” dedi.

VURDUĞUMU FARK ETMEDİM

B.A., “Dayımı korkutmak için rastgele ateş ettim. Kurşunlardan biri, anneme isabet etmiş. Annemi öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Kaçarken, dayım arkamdan bağırınca; geri dönüp tekrar ateş ettim. Bu esnada hala annemin vurduğumun farkında değildim. Geri dönüp ateş ettiğimde de dayım yaralanmış” ifadesini kullandı. Söz konusu savunmanın ardından, mahkeme heyeti de kararını verdi.

‘İYİ HAL İNDİRİMİ’ UYGULANDI

Buna göre sanık, önce ‘annesini öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi, ancak sonrasında eylemini ‘olası kast’ ile gerçekleştirdiği için cezası müebbette; olay tarihinde yaşının küçük olması ve duruşmadaki ‘iyi hali’ de göz önüne alınarak, cezası bu kez 19 yıl 2 ay hapse düşürüldü. Heyet, ayrıca B.A.’ya amcasını öldürmeye teşebbüsten 5 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan da 6 yıl 20 ay olmak üzere toplam 24 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verip, sanığın tutukluluk halinin devamına karar kıldı.

Muhabir: SONER KAN