Ankara Kalkınma Ajansı, kadınlara yönelik “Yapay Zeka Araçları Eğitimi” düzenliyor. Ücretsiz olan eğitimde, yapay zeka araçlarının kullanımına yönelik yetenek kazanımı ile kadınların istihdam edilmesinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Eğitim sonucunda kadınlar temel yapay zeka bilgisi, web sitesi hazırlama, yazılı, sesli, veya görsel ürün geliştirme, üç boyutlu model oluşturma gibi birçok farklı alanda yetenek kazanacak.

Ajansın bölgesel kalkınmadan sorumlu bir kurum olduğunu ifade eden Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Emine Doğrukök, “İnsanların ve toplumun iyi olmasını sağlayacak her şey bizim çalışma alanımız. Bölgesel kalkınmayı destekleyecek bütün faaliyetler bizim hedeflerimiz içerisinde. Bizim amacımız bölgesel kalkınmayı desteklemek ve hızlandırmak. Ve Ankara’nın kalkınmasını hızlandırmak” dedi.

2024-YKS Sonuçları Açıklandı 2024-YKS Sonuçları Açıklandı

Çok çabuk değişen ve gelişen bir çağda yaşadıklarını söyleyen Doğrukök, dijitalleşme çağında dijital ve yapay zeka araçlarının kullanımının çok önemli olduğunu dile getirdi. Kadınların güçlenmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Doğrukök, “Bu araçlarla birlikte yaptığımız işi daha verimli bir hale getirebiliyoruz. Ankara Kalkınma Ajansı olarak kadınları desteklemek odağımızda. Kadınların güçlenmesi demek toplumun güçlenmesi demektir” ifadelerini kullandı.

Eğitime katılan Bilgisayar Mühendisi Tuğba Öztürk, “Bu eğitime gelmeden nasıl bir eğitim olacak diye merak ediyordum. Birçok şey öğrendim ve eğitimler çok bilgilendiriciydi. Sonraki hayatımda kullanabileceğim çok değerli şeyler öğrendim” diye konuştu.

Yapay zekayı yakından tanımak istediği için eğitim aldığını söyleyen Fizik Mühendisi Gül Avşar ise, “Teknolojideki bu ilerleyişi öğrenmek için geldim. Eğitimde gördüklerim beni şaşırttı. Yapay zeka ve kullanım alanlarının bize sağlayacağı faydaları öğrendim” dedi.

Kaynak: iha