Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Avrupa Birliği finansal desteği ve Alman Kalkınma Bankası iş birliği ile yürütülen SEUP projesi kapsamında Adana’da TÜYAP’ta kariyer ve mesleki eğitim günleri başladı. 21 Mayıs tarihinde başlayan fuar, 23 Mayıs tarihinde son bulacak.

“MESLEKİ EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ”

Mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğine değinen Adana İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, “Mesleki eğitim, bireylerin belirli bir meslek alanında tecrübe kazanmasını sağlayan ve onları iş hayatına hazırlayan bir eğitim modelidir. Bu eğitim modeli her geçen gün artmaktadır. Günümüzde iş verenler belirli bir beceri, yeteneklere sahip çalışan aramaktadır. Teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitim ile gerçek iş ortamına hazırlamaktadır. Mesleki eğitim aynı zamanda ekonomik büyüme içinde kritiktir. Nitelikli ve eğitimli iş gücü üretkenliği arttırır ve yenilikçi çözümlerinin geliştirilmesine de katkıda bulunur. Mesleki eğitime daha fazla önem verilmeli ve bu alandaki çalışmalara desteklemeliyiz. Hep birlikte daha güçlü ve refah dolu bir gelecek inşa edebiliriz. 100’ü aşkın temsilcimiz var. Fuara katılan okullarımız ile birlikte 3 gün sürecek bir fuar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Çukurova Belediyesi Kreşlerinden 260 Çocuk Mezun Oldu Çukurova Belediyesi Kreşlerinden 260 Çocuk Mezun Oldu

Egtmfur,

Gençlerin yeteneklerine göre tespit edilip, uygun alanlara yönlendirme yapılmasının önemli olduğunu belirten Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, “Ülkenin en önemli sorunlarından birisi haline geldi. Bütün oda başkanlarım, bütün sektörler ara eleman ihtiyacından bahsediyorlar. Maalesef bu sebeple mesleki eğitimin bir şekilde ülkede istenilen şekle getiremedik. Bir ülkede herkesin doktor olması, herkesin mühendis olması, herkesin üniversite okumuş olması mümkün değil, gereklide değil. Bunu çok iyi planlayabilmemiz lazım. Eğitimin ilk safhalarında gençlerimizi kabiliyetlerine, yeteneklerine göre tespit edip onları en uygun alanlara yönlendirmemiz lazım. Mesleki eğitim ve kariyer günleri bu olaya dikkat çekmek için önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

KALKINMANIN ANAHTARI ‘NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ’

Alman Kalkınma Bankası Teknik Proje Koordinatörü Utku Çil, “Düzenlenen bu etkinlik ile özel sektör temsilciği ile meslek lisesi öğrencilerimizin bir araya geldiği 8. Sınıf öğrencilerin meslek liseleri ile tanışma fırsatı bulduğu meslek sohbetleri ve sahne performansları ile zenginleştirilmiş amacını tam olarak hizmet yapan organizasyon gerçekleştirildik. Alman Kalkınma Bankası olarak biz de hem fikiriz, teorik bilginin yanı sıra pratik becerilerle donatılmış, iş dünyasının taleplerine uyumlu şekilde yetişmiş, nitelikli iş gücünün varlığı ekonomik ve sosyal kalkınmanın anahtarıdır” diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİN KARİYER PLANLAMALARINA YARDIMCI OLACAK"

Kariyer ve mesleki eğitim günlerinin iki amaca hizmet ettiğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar Projeler Daire Başkanı Mustafa Günay, “Kariyer ve mesleki eğitim günleri iki amaca hizmet etmektedir. Birincisi ortaokul öğrencilerine mesleki eğitimi tanıtmak, daha fazla öğrenciyi mesleki eğitime yönlendirmek ve mesleki eğitimin sunduğu fırsatlar hakkında bilgilendirmektir. İkinci amacımız ise mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinin iş dünyası ile bir araya gelmelerini sağlamaktır. Bu etkinliğimiz öğrencilerimizin kariyer planlamalarına yardımcı olacak, geleceğin meslekleri ile istihdam fırsatları, kendi işlerini kurma, girişimcilik konularında ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağı ve yetkinliklerin anlatılması yeni mezun olacak öğrenciler ile bir araya gelinmesi için fırsatlar sunacaktır” ifadelerini kullandı.

Muhabir: CEMRE BAYRAK