Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yaşamı boyunca hep seviyeli ve karakterli siyaset yaptığını ve belden aşağı vurmadığını belirterek, “Biliyorsunuz borç batağında bir belediye devraldık. Buna rağmen enkaz edebiyatı yapmadık. Eleştirilere kulağımızı kapatıp daha çok çalıştık ve borcumuz gelirimizin dört katıyken, gelirimizi borcumuzun dört katına yükselttik. Hem de koronavirüs ve deprem süreçlerine rağmen ödedik bu borçlarımızı… Adanalılar yaptığımız hizmeti görüyor. Bu yönüyle rakip kim olursa olsun, Adanalı kararını vermiştir. Tarihte hiçbir belediyenin yapmadığını biz yaptık. Kısa sürece üç alt geçidi tamamladık. Yeni dönemde de 8 alt geçit yapmayı planlıyoruz. Adanalılar yaptığımız her hizmetin farkında. Ve şimdi kaldığımız yerden devam ederek, yarım projelerimizi tamamlayacağız” dedi.

"İÇİMDE UKDE KALDI"
Gerçekleştirdiği 5 yıllık hizmet tanıtımı toplantısında konuşan Karalar, görev süresince tamamlayamadığı Kasaplar Çarşısı, Kent meydanı ve Otogar projesinin içinde ukde kaldığını belirterek, ikinci döneminde bunları tamamlayacağını söyledi.  Adana’ya kazandırdığı hizmetlerden dolayı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı’na da teşekkür eden Karalar, “Kaç kez Ankara’ya gidip TOKİ başkanıyla görüştüm. Bu işin peşine düştüm ve Sinanpaşa toplu konutlarının yapımını protokol altına aldık. İlçe belediye başkanı olarak Fatih Mehmet Kocaispir de o protokole imza attı. Şimdi Sinanpaşa toplu konutlarını sanki Fatih Mehmet Kocaispir kendisi yaptırıyormuş gibi bu projeye sahip çıkıyor ve açıklamalarda bulunuyor. Ben bunu doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Kahramanlar Yemin İçti! Kahramanlar Yemin İçti!

"KOCAİSPİR BİLMEDEN KONUŞUYOR"
Belediyeden çıkarılan işçiler konusuna değinen Başkan Karalar, şöyle devam etti: “Adam hiç işe gelmeden maaş alıyor, bu tespit edilmiş. Adam belediye otobüsünü hızlı kullanıyor, ani frenler yapıp halkı mağdur ediyor. Adam işini doğru dürüst yapmıyor. Bunları işten çıkarmamızdan daha doğal ne olabilir. Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir, bilmeden konuşuyor. Cumhur ittifakı adayı olarak, büyükşehirde işten çıkarılan 4 bin işçinin mağduriyetinin giderileceğini söylüyor. Yapılan araştırmalara göre 110 kardeşim suç işlediği için gönderildi. Toplamda  bin 600 kişi işten çıkarıldı öyle söylendiği gibi 4 bin kişi değil ! Bu arada içlerinden 50 kişi 100 kişi hak etmediği şekilde de gönderilmiş olabilir. Bunu da belirtiyorum. Ama ben belediye başkanıyım, herkesi tek tek tanıma şansım yok.  Büyükşehir adayı olan birinin kamuoyuna açıklama yaparken doğru bilgi alması gerekir ve doğru bilgi açıklaması gerekiyor. Bilmeden konuşmaması gerekiyor.”

"MODERN BİR PROJE HAZIRLADIK"
Belediye Başkanı Zeydan Karalar, otogarın Adana’ya yakışmadığını bunun içinde çok modern bir proje hazırladıklarını söyledi. Kentin otogarının şehre yakışmadığını belirten Karalar, mevcut otogarın yerinde yeni bir otogar yapılması için yani yerinde dönüşüm için proje hazırlattığını ve toplam 102 dönümlük arazinin 36 dönümüne otogar yapılacağını, geri kalan alana ise tesis yapılarak buraların satışının yapılarak belediyeye para kazandıracağını kaydedip projenin ayrıntılardan bahsetti.
Karalar, “Otogar projemizi onaylamadılar.  Neymiş efendim, yeni projede ticari alanlar varmış. Şu anda ticari alanlar yok mu? Esnaflar oradan para kazanmıyor mu? Yeni projede de ticari alanlar yapsak esnaf kazansa kötü mü olur. Bu esnafın kazandığı parayı biz alıp evimize mi götüreceğiz. Yine Adana kazanacak, Adanalı kazanacak” ifadesini kullandı.

"MÜSAMAHA YOK"
Belediye başkanlığı yaptığı dönemde en çok şikayeti kaldırım işgallerinden aldığını dile getiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Yeni dönemimizde müsamaha göstermeyeceğiz. Özellikle kaldırım işgali yapan esnafla tek tek konuşacağız. Bu konuyu konuşarak çözeceğiz çünkü vatandaşlardan büyük tepki alıyoruz. Önümüzdeki dönemde kaldırım işgallerine bir son vereceğiz” dedi. 
Toplantıya Kozan’dan katılan gazetecilerin de sorularını cevaplandıran Başkan Karalar, özellikle Kozan mezarlığının düzenlenmesi ve cenaze yıkama işlemleri konusunda  yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Editör: Metropol Gazetesi