Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) itimat dolmuş güzergahına Akkapı, Özbirlik minibüsleri dahil edildi. Özbirlik minibüsleri böylelikle 6 Temmuz Cumartesi günü Atatürk Caddesi, Sular, İstasyon, Valilik, Emniyet, SSK, Çifte minare ve Çetinkaya istikametinde de çalışacaktı fakat İtimat Kooperatifi’ne bağlı minibüs şoförleri hatlarına başka minibüs kooperatifine bağlı dolmuşların girmesini istemeyerek Adana Büyükşehir Belediyesi önünde kontak kapatarak eylem yaptı. Hadırlı Mahalle Muhtarı Esin Tanak ise, “Keyfi bir eylem, mücadelemizin peşini bırakmayacağız” dedi. 

“SEVİNÇLE KARŞILANDI”
Hadırlı Mahallesi Muhtarı Esin Tanak, “UKOME’nin vermiş olduğu bir karar var ortada. Bu hakkı hizmeti yetkili kişiler bize vermişse eğer kişilerin keyfi hareket etmemesi gerekli. Cemalpaşa ve İtimat minibüs şoförlerinin yapmış olduğu eylem keyfi bir eylem.  Özbirlik KOOP ve Akkapı KOOP yıllardır bunun savaşını ve mücadelesini verdi. Yıllar sonra bu mücadele olumlu sonuçlandı fakat eylem yaparak Adana’nın merkez trafiğini kilit noktasına getirmek keyfi bir eylem. Eklenen güzergâh Hadırlı Mahallesinde sevinçle karşılandı. Gençlerimiz, çocuklarımız mutlu oldu. Öğrencileri, öğretmenler, çalışanları rahatlatan bir haberdi. Şu an, Sular mevkisine gidip gelmek 120 TL. Ekonominin bu kadar kötü olduğunu bir dönemde, İtimat minibüs şoförlerinin yapmış olduğu bu eylem sadece kendi ekonomik çıkarlarının gözetildiği bir eylem” dedi. 

“ADALETİN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ”
UKOME tarafından Özbirlik ve Akkapı Dolmuşlarına verilen ek güzergahlarının kendilerine tanınan bir hak olduğunu vurgulayan Tanak, “Bizler, mahallelerimize hizmet etmek için hareket ettik. Akkapı KOOP ve Özbirlik KOOP’un mücadelesi insanların bir an olsun cebine yardım yapabilmek içindi. Vatandaş, Hadırlı Mahallesi’nden bindiğinde Sular’a kadar gittiğinde de 30 lira verecekti, Adana Emniyet Müdürlüğüne gittiğinde de 30 TL verecekti. Şu an iki vasıta gidiş geliş 120 TL yapıyor. Ekonomi bu kadar kötüyken buna kim dayanabilir? Zaten bölgesel olarak uzak olduğumuz noktada tek dolmuşla hareket edebileceğimiz yerlerin bu şekilde kısıtlandırılması ki bu keyfi kısıtlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Eksiden her şey ‘Küçük Saat’ civarında dönüyordu; tüm işlerimizi çözebiliyorduk. Fakat her şey kuzeye yöneldi. Biz, bize verilen bu hakkın geri çekilmeden bize verilmesini istiyoruz onlar da ekmeğinin peşinde, yaşam mücadelesi veren insanlar ama onlara hizmet verilince hak hukuk adalet de neden bize hizmet verilince hak hukuk adalet değil? Adaletin kestiği parmak acımaz bizler de mücadelemizin peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı. 

Kadın Kocasına Kızıp Evi Ateşe Verdi, Kendisi De Yandı Kadın Kocasına Kızıp Evi Ateşe Verdi, Kendisi De Yandı

Özbirlik ve Akkapı Dolmuş güzergahlarına ek olarak Atatürk Caddesi, Sular, İstasyon, Valilik, Emniyet, SSK, Çifte minare ve Çetinkaya istikametinde çalışıp çalışmayacağı henüz belirsizliğini korurken edinilen bilgilere göre, Akkapı ve Özbirlik dolmuşların ek istikametlerde 15 Temmuz itibariyle hizmet verilecek.

Muhabir: CEMRE BAYRAK