Adana’da yaklaşık iki ay önce sağlık kontrolü için gittiği hastaneden, evine dönmek için bindiği özel halk otobüsünde; açık bırakılan kapıdan düşerek hayatını kaybeden, 74 yaşındaki Hatice Sabahi’nin ölümüne neden olan, 52 yaşındaki araç sürücüsü Vedat Korkmaz, ilk kez hakim karşısına çıktı. Korkmaz, “Durak çok yakın olduğu için de kapıyı kapatma fırsatı bulamadım. Otobüsün kapısı da açıktı. Hatice Sabahi, biniş kartını cihaza basmak için ayağa kalktı, demir tutacaklardan tutmak istedi, ancak tutamadı; direğe yaslanmak isterken, bir anda dengesini kaybederek, aracın ön kapısından aşağıya düştü. Ben de ani fren yaptım. Üzerinden geçmedim” dedi; beraatini istedi. Duruşma savcısı, sanığın tutuksuz yargılanmasını talep etti, ancak hakim aksi yönde karar verdi. Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Daire Başkanlığı’ndan da olayla ilgili ‘kusur raporu’ bekleniyor.

DENGESİNİ KAYBEDİP DÜŞTÜ

Olay, 24 Nisan’da merkez ilçe Sarıçam’da; Çukurova Üniversitesi’nin Balcalı Merkez Kampusu’nda yaşandı. Sağlık sorunu nedeniyle Balcalı Hastanesi’ne kontrole giden, 6 çocuk annesi Hatice Sabahi, eve dönmek için Vedat Korkmaz’ın kullandığı özel halk otobüsüne bindi. Direksiyon başında sigara içen Korkmaz, araç ön kapısı açık vaziyette ilerlerken, Sabahi de otobüs kartını göstermek için ayağa kalktığı esnada bir anda dengesini kaybetti; açık olan kapıdan aşağıya düşerek ağır yaralandı.

4 GÜNLÜK ‘YAŞAM SAVAŞI’

Başını sert bir şekilde asfalt zemine çarpan ve beyin kanaması geçiren Korkmaz’ın, köprücük ve kürek kemiğiyle göğüs kafesinde de kırıklar oluştu. Sabahi, hastanede 4 gün süren yaşam savaşını kaybederken, ailesi ve yakınları tarafından toprağa verildi. Olayın ardından önce serbest bırakılan Vedat Korkmaz ise, talihsiz kadının ölümü sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili olarak, Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

KAPIYI KAPATMA FIRSATIM OLMADI

‘Taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istenen Vedat Korkmaz, kendisini savundu ve suçu da ölen Hatice Sabahi’ye attı. Korkmaz, “Durakta bekleyen Hatice Sabahi aracın ön kapısından bindi. Biniş kartını basmadan, ön yolcu koltuğuna oturdu. Araç hareket halindeyken, durağa yaklaşık 60 metre yaklaşmıştım. Durak çok yakın olduğu için de kapıyı kapatma fırsatı bulamadım. Otobüsün kapısı da açıktı. Hatice Sabahi, biniş kartını cihaza basmak için ayağa kalktı, demir tutacaklardan tutmak istedi, ancak tutamadı” dedi.

Antakya’da İş Yerinde Yangın Çıktı Antakya’da İş Yerinde Yangın Çıktı

KADININ ÜZERİNDEN GEÇMEDİM

Korkmaz, savunmasının devamında da; “Hatice Sabahi, direğe yaslanmak isterken, bir anda dengesini kaybederek, aracın ön kapısından aşağıya düştü. Ben de ani fren yaptım. Durağa yaklaşmıştım. İndiğimde de aracın arka tekerine bir metre mesafede bulunmaktaydı. Üzerinden geçmedim. Beraatimi istiyorum” ifadesini kullandı. Korkmaz, kendisinin ‘asli kusurlu’ olarak gösterildiği bilirkişi raporunu da kabul etmediğini belirtti. Hatice Sabahi’nin eşi ve oğlu da sanıktan şikayetçi oldu.

SAVCI SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİ

Mahkeme Savcısı ise, Vedat Korkmaz’ın tutukluluk tarihi ve savunmasının alınmış olmasına dikkat çekip, sanığın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep etti. Mahkeme hakimi ise, bu görüşe katılmadı ve Korkmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verip, Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Daire Başkanlığı’ndan, ‘kusur raporu’ alınması için duruşmayı da ileri bir tarihe erteledi.

Muhabir: SONER KAN